Optimal auditing for tax evasion
Vergi kaçakçılığı için optimal denetim
  1. Tez No: 445629
  2. Yazar: SERAP SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR HAKAN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Vergi kaçırma literatüründe birçok çalışma vergi oranını, ceza oranını ve denetim oranını eksojen olarak alıyor. Bu çalışmanın asıl amacı denetim oranını endojenize etmek ve mükellefleri risk parametrelerine göre farklılaştırmaktır. Devletin belirlediği vergi oranı, ceza oranı ve denetim oranına göre ve kendi risk davranışlarına göre mükellefler vergi kaçırıp kaçırmama kararını verir, buradan toplumdaki vergi kaçıranların oranı bulunur. Ve bu oran kullanılarak gelir fonksiyonunu maksimize eden denetim oranı bulunur. Sonuçlarımızda vergi oranı ve ceza oranına bağlı olarak bazı durumlarda en yüksek denetim oranını maksimum vergi geliri sağlarken bazı durumlarda daha düşük seviyedeki denetim oranı vergi gelirini maksimize etmektedir.
Özet (Çeviri)
In tax evasion literature, many studies take tax rate, penalty rate, and audit rate exogeneously. The main aim of this study is to endogenise the audit rate and differentiate utility function for taxpayers according to their risk parameters. Tax payers decide whether or not to evade depending on tax rate, penalty rate, and audit rate imposed by the government and their own risk behavior, from there the rate of evaders is found. And by using this rate, the audit rate that maximizes the tax revenue function is found. Our results show that, in some cases while the highest audit rate provides the maximum tax rate, in other cases lower audit rate maximizes the tax revenue depending on the level of tax rate and penalty rate.