Güven Turan şiirinde varoluşçuluk
Güven Turan of acisit glance existentialism
- Tez No: 445648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DİRLİKYAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Varoluşçuluk, Türk ve Dünya edebiyatında birçok eserde etkisini göstermiştir. Bu tez varoluşçuluğun, Güven Turan'ın şiirlerini hangi yönleriyle etkilediğini göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Şiirlerde insan doğası, yalnızlık, yabancılaşma, zaman, renk, cinsellik, ölüm, ayna, özgürlük, başkaldırı ve kaçış üzerinde durularak varoluşçu izler aranmıştır.1950'lerden itibaren Türkiye'de Jean Paul Sartre (1908-1980), Albert Camus (1913-1960) ve Søren Kierkegaard (1813-1855) gibi isimlerin etkisiyle şiirler yazan birçok şairden söz edilebilir. Güven Turan da bu isimlerden birisidir. 1960 kuşağı şairi Turan'ın şiirleri hakkında daha önce yapılan çalışmalarda varoluşçuluk üzerinde yeterince durulmamıştır.Tezin birinci bölümünde varoluş felsefesinin kapsamı ve tarihçesine değinilmiş, ikinci bölümde şair Güven Turan'ın hayatı ve edebi kişiliği anlatılmış, üçüncü bölümde ise şiirlerde varoluşçuluğun yansıması olan kavramlara yer verilmiştir. Bu çalışmada Güven Turan'ın şiirlerinin Türk edebiyatında varoluşçuluk çizgisinde önemli bir yere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Existentialism has affected many works in Turkish and World Literature. This thesis has been prepared in order to show that how excistansialism impacts Güven Turan's poems. Humanity, loneliness, alienation, time, colour, sexuality, death, mirror, freedom, escape and contumacy have been explained in thesis poems. In 1950s in Turkey, several poets have written their poems by influences of Jean Paul Sartre (1908- 1980), Albert Camus (1913-1960), Kierkegaard (1813-1855), Güven Turan is one of these people. Güven Turan also is one of the these poets. Turan's poems who is the poet of 1960 period has been not examined in therms of existancialism, axistantialism.In first section, the content and history of existencecialism have been mentioned. In second section the poet Güven Turan's life and literary sides have been explained. In the third section, conceptions about existencialism have been explained in his poems. It has been observed that the poems of Güven Turan had an importent place in existentialism.