Erken dönem Türk şiirinde gazel
  1. Tez No: 92958
  2. Yazar: SELAMİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
ÖZET“Erken Dönem Türk Şiirinde Gazel”isimli bu çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, gazelin lügat ve ıstılah anlamı verildikten sonra, bu nazım şeklinin Arap, Fars ve Türk edebiyatındaki tarihî gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Türk dilinin bünyesinde Batı Türkçesinin edebî bir yazı dili olma süreci hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, gazelinin şekil özelliklerinden vezin, beyit sayısı, kafiye ve redif üzerinde durulmuş elde edilen bilgiler tablo ve grafiklerle desteklenmiştir. İkinci bölümde, tespit edilen gazeller muhteva bakımından genel bir tasnife tabi tutulmuş, hangi özellikleri içerdikleri de izah edilerek; aşk, sevgili, rintlik, hikmet, tasavvuf, kişi övgüsü, mekan övgüsü ve bunların dışında kalanlar olmak üzere, sekiz alt başlıkta incelenmiştir. Üçüncü bölüm, Dehhânî, Şeyyad Hamza, Ahmedî, Kadı Burhaneddin, Karamanlı Nizamî, Mesîhî ve Tâcizâde Ca'fer Çelebi' nin şiirlerinden hareketle, erken dönem Türk şiirindeki ahenk unsurlarının neler olduğu, şairlerin ahengi sağlamak için dilden nasıl yararlandıkları örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, döneme ait incelenen gazellerin, genel özelliklerini yansıtan, örnek metinlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The thesis called“The Poet Ghazel in Early Period Turkish”consist of introduction and four chapters. The meaning of the poet ghazel was dwelled and some information about processes of historical improving in Arabic, Persian and western Turkish literature language was given in the introduction chapter. In the first chapter, all information about metre, number of couplets, rhythm and redif was shown tableau and graphics. In the second chapter, having selected ghazels, was examined by the way of content. The texts were breached eight subgroups, such as love, beloved, epicurean, philosophy, mysticism, priding of a beloved, place and context. In the third chapter, it is studied on the ghazels of Dehhânî, Şeyyad Hamza, Ahmedî, Kadı Burhaneddin, Karamanlı Nizamî, Mesîhî and Tâcizâde Ca'fer Çelebi to be able to demonstrate harmony elements of the earliest centuries. And also forth chapter, text examples which is reflected about this century was given.