Zihinsel yetersizliği olan çocuklara sahip annelerin olumsuz otomatik düşüncelerinin incelenmesi
The investigation of level negative automatic thoughts of mothers who have children with intellectual disability
- Tez No: 445650
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, zihinsel yetersizliği olan çocuklara sahip annelerin olumsuz otomatik düşüncelerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Örneklem; Adana Yüreğir Rehberlik ve Araştırma Merkezine eğitsel tanılama hizmetleri amacıyla gelen zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip 90 anneden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanıldı. Bulgular; çocuğun yetersizlik düzeyi (hafif, orta ve ağır) ve cinsiyetine göre annelerin otomatik düşünceleri arasında anlamlı bir fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, the factors was determined negative automatic thoughts which effects about mothers who have the children with intellectual disability.The sample, 90 mothers generates the study groups who have the children with intellectual disability that they have applied to Yüreğir Guidance and Research Center in order to examine for educational diagnose to their intellectual disability children. Automatic Thoughts Questionnare (ATQ) was used as data collected tool.The findings, the mothers' automatic thoughts were no diffrences between childs' mental inadequecy level (mild, moderate and severe) and gender (p>0.05).