Hastanede çalışan sağlığı ve güvenliği (Aydın Söke'de bir kamu hastanesi örneği)
Hospital on the employee health and safety (Aydın at a public hospital sample)
  1. Tez No: 445675
  2. Yazar: AYTEKİN TURHAN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İş Sağlığı ve İş Güvenliği; İşyerinde, işlerin yürütülmesi sırasında, çeşitli nedenlerden kaynaklanan, sağlığa zararlı durumlardan korunmak amacı ile yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır. İş sağlığı ve güvenliği çalışanların fiziksel, ruhsal ve sosyal durumlarının en üst düzeye taşınması, sağlıklarına gelebilecek zararın en aza indirilmesi, korunma yöntemlerinin tam olarak uygulanması, kişinin işine ve işin kişiye uygunlunu sağlamak için yapılması gerekenlerin belirlenmesini sağlar.Sağlık çalışanları sağlığını kaybetmiş ya da sağlığından şüphe edenlere hizmet verirken hizmetin özelliğinden kaynaklanan bir çok risk ve tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Toplumdaki bireylerin sağlığına kavuşması için çalışırken kendi sağlıklarını kaybetmeleri kendileri için olduğu kadar hizmet verecekleri toplum açısından da önemlidir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerinin saptanması, söz konusu risklere karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesi, bu yolla çalışanların güvenliklerinin, sağlık ve refahlarının sağlanması önem arz etmektedir.Bedenen ve ruhen sağlıklı çalışanlar, topluma sunulacak sağlık hizmetinin kalitesini olumlu yönde etkilerler. Sağlıklı bir toplum ancak çalışanlarının sağlıklı olabilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety; Commercial, during the execution of the works, due to various reasons, systematically carried out in order to protect themselves from harmful situations are health and scientific research. Employees, physical, maximizing transportation of spiritual and social situation, the potential damage to health that aims to minimize the fully implementation of preventive measures, people's work to be done to ensure that the work of the individual suitability to be determined. Determining the health and safety risks arising from employee work environment to analyze the measures to be taken against the risks involved, safety of employees in this way will ensure targeted to improve the health and well-being. Health workers have lost a lot of health risks arising from the property or service, while those who doubt the health service and are confronted with danger. Other people are trying to regain their health as they serve the community for them to lose their own health is also important.Physically and mentally healthy employees of health care to society has an effect on quality. A healthy society can be healthy and know to provide employees with the ability to survive healthy.