Gıda sektöründe hizmet veren Türk aile şirketlerinde kurumsallaşma unsurlarının ve kıyaslama tekniklerinin firma performansı üzerindeki etkileri
Effects of institutionalization and benchmarking foostechnique in turkish family companies served in the food sector on company performance
  1. Tez No: 445674
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada Gıda Sektöründe Hizmet Veren Türk Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Unsurlarının ve Kıyaslama Tekniklerinin Firma Performansı Üzerindeki Etkileri literatür çalışması ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gıda sektöründe hizmet veren aile şirketleri çalışanlarına 56 sorudan oluşan yedili likert ölçeği kullanılarak bir anket uygulaması yapılmış ve 160 anket değerlendirmeye alınmıştır. Anket sonuçları SPSS programı kullanılarak cevapların güvenirlik analizleri, faktör analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ışığında değerlendirilmiştir. Yapılan analiz tekniği ile kurumsallaşma, sürdürülebilir yönetim, kıyaslamanın firma performansı üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak kurumsallaşma ve kıyaslama tekniğinin firma performansına önemli düzeyde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthis study effects of institutionalization's factors and benchmarking techniques in Turkısh family companies served in the food sector on company performnace are triedto put forward with literature survey. A survey which consists of 56 questions, was conducted to the employees of family companies which serve in the food sector byusinglikert scale 160 surveys wereevaluated. Survey result sare evaluated in the light of reliability analyses of answers factor analyses, correlation analyses and regression analyses byusing SPSS programme. Effects of institutionalization, sustainable administration, benchmarking on company performance are tried to determine with the applied analysis technique. As a result, it is confirmed that institutionalization and benchmarking technique have a significantly influence on company perfomance.