Türkiye'de kanun hükmünde kararnamelerin hukuki rejimi
Decisions of the law on Turkey legal regime
  1. Tez No: 445676
  2. Yazar: DUYGU ARIBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kanun hükmünde kararnamelerin hukuki rejiminin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde genel olarak kanun hükmünde kararname kavramının açıklanması, konu üzerinde doktrindeki farklı görüşlerin ortaya konulması ve hukuki niteliklerinin ve koşullarının ortaya konulması yönünde bir çalışma yapılmıştır. Bununla birlikle, kanun hükmünde kararname kavramının Türk Hukuk sistemine girişi ve benzer işlemlerle ilişkisi tarihsel bir bakış açısı ile açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde olağan dönem kanun hükmünde kararnameler; yetki kanunları ve diğer unsurları çerçevesinde incelenmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmaları ve görüşülme esasları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün son kısmı olarak olağan dönem kanun hükmünde kararnamelerin yargısal denetimleri Anayasa Mahkemesi'nin örnek içtihatları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnameler, olağan dönem kanun hükmünde kararnameler de olduğu gibi yetki ve diğer unsurları çerçevesinde incelenmiş; olağan dönem kanun hükmünde kararnameler ile arasındaki farklar konu içerisinde belirtilmeye çalışılmıştır. Son olarak, olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamelerin yargısal denetimi konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the detailed legal regime of the statutory decree in Turkey. For this reason, in the first chapter of the study, a study has been carried out for explaining the concept of the statutory decree, revealed different opinions in the doctrine on the subject and legal characteristic and conditions. It has been tried to explain with a historical point of view the relation of entrance of the concept of statutory decree in Turkish Legal System and such as transactions. In the second chapter, the statutory decrees in ordinary period had been examined with the framework of empowering laws and other elements has been dwelt on presented to the Turkish Grand National Assembly and the principles of negotiation. In the last part of second chapter, the judicial reviews of the statutory decrees in ordinary period has been tried to explain with sample jurisprudence of the Constitutional Court.In the third and last chapter, the statutory decrees in extraordinary period like in ordinary period had been examined with the framework of authorization and other elements, the differences between the statutory decrees in ordinary period were tried to be mentioned in the subject. Finally, the subject of judicial review of the statutory decrees in extraordinary period was examined.