Gecikmiş bir ikinci yeni şairi, sosyolog Prof. Dr. Mehmet Rami Ayas'ın hayatı, eserleri, Türkçe duyarlılığı ve şiirleri üzerine bir inceleme
Studying on the life, working, Turkish sentiment and poems of sociologist Prof. Mehmet Rami Ayas who delayed a second new poet
  1. Tez No: 445682
  2. Yazar: ABİDİN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışma Sosyolog Prof. Dr. Mehmet Rami Ayas'ın hayatını, eserlerini, şair olarak Türkçe kullanımını ve hem şair hem bilim adamı olarak Türkçe duyarlılığını ele almaktadır. Alt bölümlerde Ayas'ın öğrencilik ve öğretmenlik yılları, sosyal ve akademik yaşantısı, yapıtları ve kendisine ait şiirlerin incelenmesi yer almaktadır. Yukarıda bahsedilen her bölüm oldukça ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çoğunlukla söyleşi ve kaynak tarama yöntemleri kullanılmıştır. Ayas'ın yaşam ve eserlerinin sistematik açıdan incelenmesi Türkçe eğitimi alanında olumlu bir örnek oluşturacaktır. Çalışma biyografik ve monografik niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The study has handled Prof. Dr. Mehmet Rami Ayas's life, his works, his contributions to Turkish and literature education. In this biographic study, Ayas's years of studentship and instructiveness, his social and academic life, his works, his students, the Works get done to his students, personal opinions belonging to your self have located. Each section mentioned above had been examined in considerable detail. Interview and source scanning methods had been mostly used. The examination of Ayas's life and works from the systematical perspective will set a positive example in the field the Turkish education. The study is biographical and zoographical type.