Adli muhasebe ve bir örnek olay incelemesi
Forensic accounting and examination of a case study
- Tez No: 445699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojideki hızlı gelişmeler geçmişe göre, işlenen suçların ve yapılan hilelerin niteliğinin değişmesine neden olmuş, yeni yöntem ve tekniklerle işlenen suçları geleneksel yöntemlerle tespit etmek artık imkânsız hale gelmiştir. İşletmelerde ve hayatın hemen her alanında, çeşitli kişi ve kurumlarca yapılan muhasebe vb. hilelerinin ve bunların neden olduğu ekonomik kaybın büyük boyutlara ulaşması, ticari ve ekonomik anlaşmazlıklar, mali tablo kullanıcılarını yanıltmaya yönelik uygulamaların artması; muhasebenin kapsamını genişleterek,“Adli Muhasebe”olarak anılan mesleğin doğmasına neden olmuştur. ABD gibi gelişmiş ülkelerde birçok uygulama sahası olan adli muhasebecilik, günümüzde değişik bilim dallarını kullanır. Adli muhasebeciler uyuşmazlıkların çözümünde hâkimlere yardım etmelerinin yanı sıra, hile ve suçları önleyici tedbirlerin alınması ve bu amaca dönük sistemlerin kurulmasında da faaliyet göstermektedir. Genel olarak bakıldığında tez çalışmasında adli muhasebe, adli muhasebecilik mesleği ve adli muhasebecilerin kullandıkları teknikler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Expeditious developments in the technology have changed the quality and compositions of the criminal deceptions and acts compared to those in the past. Detection of offences committed by using new methods and techniques has been impossible with conventional methods. All these issues including tremendous increase of criminal deceptions comitted by different employees and establishments in both companies and business life and their economical burden; commnercial and economical conflicts; increase of applications aiming to mislead users of financial statements have broadened the context of accounting and thus, lead to foundation of new professional branch named“Forensic Accounting”Forensic Accounting, which has widespread use of several applications in developed countries such as USA, currently uses methods of different scientific departments. Forensic accountants are currently acting in implying precautions for criminal deseptions and offences and providing the systems to enable this purpose along with assisting the judges about the managment of disaggrements. In general, detalied information about forensic accounting, forensic accountant and the methods they have used were given in the study.