Kredi kartı hileleri ve alınan karşı önlemler
Credit card cheats and countermeasures taken
  1. Tez No: 580346
  2. Yazar: HANDE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, İşletme, Banking, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde küreselleşen dünya ve insanlık tarihi birçok farklı şekillerde hile ve yolsuzlukla karşılaşmış, birçok mücadele geliştirmiştir. Dünya ekonomisindeki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte hile ve yolsuzlukta da buna bağlı bir artış görülmektedir. Küreselleşmenin yarattığı etkilerle bu hile ve yolsuzluklar yerel ölçekte kalmayıp uluslararası nitelik kazanmıştır. Adli muhasebe gibi meslek alanlarıyla ilgilenen meslek mensupları ve denetçilere daha fazla iş düşmektedir. Çünkü hile ve yolsuzluklar, arkasına teknolojik gelişmelerin desteğini de alarak zaman geçtikçe daha da karmaşık hale gelmiştir. Sorunun nedeni de çözümü de ortak bir sonuçta, yani teknolojik gelişim ve insanlık da birleşmektedir. Bu yüzden muhasebe, adli muhasebe, denetim, hukuk, psikoloji, sosyoloji, pazarlama, ekonomi, mühendislik ve bilgi belge teknolojisi vb. bütün meslek grupları ile iç içe çalışmalıdır. Kredi kartı, banka kartı kullanımının artması ile birlikte kredi kartı hileleri de artarak, taraflara ciddi finansal kayıplar yaşatmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde ödeme araçlarından bahsedilmiş, ikinci bölümünde kredi kartına ait tanımlara ve tarihi gelişimine, kredi kartı ile yapılan hilelere ve alınan karşı önlemlere, tarafların yararlarına, zararlarına, tarafların sahteciliğe karşı dikkat etmesi gereken noktalar araştırılmıştır. Son bölümde ise Çorum Adliyesi Mahkemelerine konu olmuş örnek olaylar incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; kredi kartı hilelerinin nasıl yapıldığına ve nasıl korunacağımıza dair araştırma yapmaktır. En karmaşık şekli olan teknolojiden en basit hali olan insanların iyi niyetinin kullanılmasına kadar birçok kredi kartı hilesi yapılmaktadır. Çorum Adliyesi Mahkemelerine konu olmuş dava dosyaları örnek olay incelemesi olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the globalizing world and the history of mankind have faced many different forms of tricks and corruption have developed a lot of struggle . Along with developments in world economy and technology there is an increase in fraud and corruption. The effects of globalization are not only observed on a micro scale but also on an international scale. Profession groups such as auditing and forensic accounting have a large workload .Due to getting negative effect of tecnology,froud and corruption are getting more complicated day by day. Both the reason for this problem and the solution unite in a common result which are Technological development and humanity. Therefore accounting, forensic accounting, auditing, law, psychology, sociology, marketing, economics, engineering and information document technology etc. work with all occupational groups. Along with Increasing use of credit card, The Credit Card frauds are getting raised. The credit Card users face serious financal losses. In the first part of the study, the means of payment are mentioned, in the second part, the definitions and historical development of the credit card, the credit card tricks and countermeasures, the benefits of the parties and the points that the parties should pay attention to counterfeiting are investigated. In the last section, the cases that were the subject of Çorum Court Courts were examined. The aim of this study is; To give information about how to make credit card tricks and how to protect them. There are many credit card frauds happens from various aspects such as complexity of technology ora buse of good intentions of people. The case files which had been subject to the Çorum Court Courts were examined as case studies.