Ekonomik reformların başarısındaki maliye polikalarının etkisi: Irak Kürdistan Bölgesi 2008-2015 yılları üzerine bir çalışma
The impact of fiscal policy in achieving economic reform: A study of Kurdistan Region-Iraq between years 2008-2015
  1. Tez No: 445722
  2. Yazar: KAMRAN SAEID SALEH SAEID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmaya göre KBY ekonomik reform ulaşmak için maliye politikası uygulama başarılı olmadığı söylenebilir. Ve 2013 2008 yıllarında Hükümet işletim sektörüne çok düşük oranla KBY kamu harcamaları harcamalarının daha çalışma vardır Tüketici ekonomisi ve yatırım sektörüne haline gelmiştir. Ve politika 2008-2013 dönemi ekonomik gelişme sektörü için KBY inşaat ve konut sektörüne daha fazla kullanılacak ve tarım ve sanayi gibi Altyapı geliştirmek için önemli olmuştur diğer sektörleri unutuldu. Ve yıllar 2014 ile 2015 finansal krizi ve KBY bütçe payının kedi, ISIS mücadele ve bırakarak petrol fiyatları gibi bazı sonuçları olmuştur ekonomik durgunluk yüz KBY'nin politikası içinde harcamalarında azalan ama dekorasyon durum hükümetin mali politikalara göre ise genişletici maliye politikası kullanmak olacak ve artışlar hükümet harcamaları ve azaltarak vergi oranı ile ülkedeki toplam talep hacmini artırmak özel sektörde ekonomik faaliyet yavaşlar zaman ekonomik aktiviteyi artırmak amacıyla hükümet harcamalarını artırmaya çalışır, direkt artan olmalıdır vergi iadesi yoluyla tüketicilere ödemeler. Genişletici maliye politikaları genellikle böylece daha kolay para erişimi verme para piyasalarında parasal taban ve para arzı ve faiz oranlarını düşürmek ve artan para arzını artırmak için kişiler veya hükümet tahvilleri satın alma gibi genişletici para politikaları eşlik ediyor.Ama KRG'nin hükümeti KRG'nin'S gelirlerinin zenginlikler, sadece hükümet harcamalarının sorumlu olamaz petrol ve petrol satıyoruz çünkü bu polisin kullanarak olamaz.
Özet (Çeviri)
According to the study it can be said that KRG do not succeeded in implementing fiscal policy to achieving economic reform. And Government in the years of 2008 to 2013 has become to Consumer economy that more of public spending expenditures in KRG has to operating, and the investment sector compared to operating sector is very low. And the policy has been used in KRG for sector of economic development at the period 2008-2013 are more on the construction and housing sector and forgotten other sectors that have been important to improve Infrastructure like agriculture and industrial. And in the years 2014 and 2015 KRG's policy to face financial crisis and economic recession that have been in some results like cat of KRG's budget share, ISIS fighting and dropping oil prices is the decreasing in expenditures but according to fiscal policies in the decoration status government should to be use expansionary fiscal policy and tries to increase the volume of aggregate demand in the country by increases government spending and reducing tax rate, increase government spending in order to increase economic activity when the economic activity in the private sector slows down, increasing direct payments to consumers by tax refunds. Expansionary fiscal policies are usually accompanied by expansionary monetary policies like purchase of bonds from persons or government to Increase the monetary base and money supply, and reducing interest rates and increasing money supply in money markets thus making access to money easier. But KRG's government can't be using this police because the recourses of KRG'S revenues are just selling oil and oil cannot be accountable for government spending.