İslam Hukukunda basının meşruiyyeti ve insan haklarının korunmasındaki rolü
Legitimacy and the press in Islamic Law role in the protection of human rights
- Tez No: 445723
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
This research aims to show the relationship between the media and the rights and freedoms, and highlight the role of the media in protecting the fundamental rights of the individual, as a right of life, dignity, and freedom of conscience, equality between individuals in civil and constitutional rights. The search achieved number of findings and recommendations, including: Confirmation of media's role in preserving the community through the activation of an Islamic media with confirmation of the principle of the Secretariat, justice and social equality in Islam, showing advantages and disadvantages of the media in its different forms by Islamic perspective scale, also divided media of tow audible, notification, and readable, depending verses of Holy Quran and Prophet sayings, as well as emphasize the importance of security of the individual and society and human rights by providing decent living for the individual, and defiance of the crime in society, and the removal of individuals from reasons of crime such as poverty and others. The most important recommendations find out from the research was performance the responsibly from charges, through the use of media as a tool to guide the community right direction for the reform of the individual and the family.
Özet (Çeviri)
Çalışmamızda öncelikle medyayla ilgili genel kavramları tanımıyla başladık. Akabinde toplum üzerindeki güçlü etkisi ve öneminden dolayı medyayla ilgili bu kavramları çalışmamız boyunca izah ve tahliller yapmaya çalıştık. Medyanın tanımı, bilimsel önemi ve ilgili kavramları ele alırken aynı zamanda yayın organlarının ortaya çıkışını, gelişimleri ve klasik ile modern medya arasındaki farkı da açıkladık. Ayrıca Kur'an-ı kerim ve hadislerde zikredilmesinden hareketle İslamî bakış açısıyla medyanın meşruiyetini de konu edindik. Böylece İslam hukukçularının basın-yayın organlarının meşruiyeti hakkındaki görüşlerine yer verdik. Medya organlarının birey ve toplum üzerindeki inkâr edilmeyen etkisinden dolayı biz de islami perspektiften medyanın farklı türlerinin kusur ve özelliklerini ortaya koymayı gerekli gördük. Bunu da medyayı, görsel ve işitsel medya şeklinde kısımlara ayırarak yapmaya çalıştık. Araştırmamıza konu edindiğimiz hususlardan biri de Hak kavramı ve meşru hak türleridir. Allah tarafından insanlara verilen bu hakların korunması gerektiği ve hiç kimsenin hiçbir şekilde bu hakları ihlal etme yetkisinin olmadığını vurguladık. Aynı şekilde kişinin, başaklarının haklarını ihlal etmeden fikir ve görüşlerini dile getirme, özgürlük ve onurlu bir hayat yaşama gibi bütün meşru yaşama haklarına sahip olduğunu üzerinde durduk. Araştırmamızda daha çok medyanın hak ve özgürlüklerle ilişkisi üzerinde durduk. Yine medyanın, bireyin onur ve yaşam hakkı gibi temel insan haklarını korumadaki rolüne de işaret ettik. Bireyin medeni haklarından en çok bireyin din seçme, inandığı dinden başka bir dene geçmesi gibi inanç özgürlüğü konusunu oluşturan unsurlar üzerinde yoğunlaştık. Çünkü bilinçli bir şekilde bazı kurum ve kişiler tarafından medya yoluyla algı operasyonu yapılarak insanlar yanlış yönlendirilebiliyordur. Anayasal ve medeni haklar konusunda bireylerin eşitliği ve medyanın bu husustaki rolünü de açıklamaya çalıştık.