Kur'aniyyûn akımı ve kelâmî görüşlerinin kritiği
The Quranics and their beliefs, presenting and criticize
  1. Tez No: 480404
  2. Yazar: ZANA ISSA ABABAKR ABABAKR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmamızda çağdaş bir İslamî akım veya fırka olarak nitelenen“Kur‟aniyyûn”akımının kelâmî ve akidevî görüşlerini konu edindik. İnsanoğlu bu dünyaya geldiğinde varlık karşısında kendisini bile tanımayacak kadar şaşkındır. Bunun için öncelikle kendisini ardından varlığı yaratıcısını yaratılış gayesini dünya hayatındaki vazifesini ve en sonunda ölümden sonra varacağı yeri bilmek ve tanımak ister. Dolayısıyla insan hayatında ilimlerin en önemlisi metafizik konularını işleyen akide ilmidir. Zira yukarıdaki soruların cevabı dünyevî pozitif ilimlerinin hiçbirinde mevcut değildir. Söz konusu sorulara cevap verecek tek ilim din ilmi olup ve bu da önemli dini konuları araştıran akaid ve kelam dalıdır. İslam akidesi bütün bu soruların cevabını veren tek ilim dalı olduğu için bu ilim İslam bilimleri içerisinde en büyük ve en önemli ilim sayılmıştır. Öyle ki bu ilim başın cesetteki konumu mesabesinde görülmüştür. Hal böyle olunca bu ilimin konularını araştırıp incelemek en önemli işlerin başında gelir. Bilindiği gibi İslam dini kendisine has bir inanç sistemine sahiptir. Müslümanlar da bu inanç sistemine uymuş ve Müslüman âlimler de insanlara en güçlü ve açık delillerle İslam akidesini açıklamışlardır. Bununla birlikte bütün asırlarda Ehl-i Sünnet ve‟l-Cemaat âlimlerinin üzerinde bulundukları akideye 161 karşı sapkın inanç ve fikirlere sahip fırka ve gruplar da ortaya çıkmıştır. Özelikle çağımızda İslam kisvesi adı altında özel inanç sistemleri olan birçok fırka ve akımlar ortaya çıkmıştır. Bu fırkalardan bir tanesi de Hz. Peygamber‟in hadislerini bir kenara atıp İslam dininin tek kaynağı olarak sadece Kur‟an-ı Kerim‟i gören el-Kur'aniyyûn fırkasıdır. Biz de Tez konumuzu teşkil eden Kur'aniyyûn Akımı ve Kelâmî Görüşlerinin Kritiği konusunu incelerken bu fırkayı ele alıp hakkında yazmayı ve görüşlerini ortay koyarak yanlış görüşlerini güçlü delillerle eleştirmeyi çalışmamızda işledik. Çalışmamızı dört bölüm halinde sunduk. Birinci bölümde Kur'aniyyûn fırkasının tarifini ortaya çıkışı ve bu fırkadan neşet eden akımlar ve öne çıkan isimlerini ele aldık. İkinci bölümde Kur'aniyyûn akımının Kur‟an ve sünnette yer verilen Akaid ilminin temel konularından olan iman İslam şirk ve Allah‟ın sıfatları gibi başlıkları kapsayan İlahiyyât konusundaki görüşleri üzerinde durmaya çalıştık. Üçüncü bölümde yine Akaid ilminin temel meselelerinden şefaat mucize ve ismet gibi konuları ihtiva eden Nübüvvât kısmıyla ilgili görüşlerden ve bu konudaki delillerinden etraflıca bahsettik. Dördüncü bölümde ise Akaid ilminin temel konularından olan Sem„iyyât konusunun kabir azabı cennet cehennem ve büyük günah işleyenin durumu gibi alt başlıkları hakkındaki görüşlerine yer verdik. Anahtar kelimler: Kur‟aniyyûn Kelâm Kur‟an Sünnet istidlâl.
Özet (Çeviri)
This research discusses the opinion of an Islamic group on the maters of Islamic belief and doctrine, which are called (Quranics). As it‟s clear that the most important science in the human life is the science of doctrine and beliefs, and searching what is found behind this nature; when human born is worried about what is around them even they doesn‟t know themselves so they are trying to find themselves and to know this creature, who create it, why create it, for what and what is their liability in this life, and what they are going in the life after death? However there is no physical science to answer these questions, just the religion science and in the religion the only science which answer these questions and deals with such as important topics is the science of doctrine and beliefs. The Islamic faith includes and covers the answer to those questions, so that is why become the most important and the largest Islamic sciences. This science is just like a head for the Islamic body. So the research on this science is much more important and has most benefits. As it is obvious that Islam has its own doctrine and true Muslims are following it. The scientists of Sunni and community have clarified this doctrine to the people in obvious ways and with solid proofs. But in every century there were some groups and parties in the name of Islam that have had different believes and opinions which were different from the opinion of the scientists of Sunni and community and some of them have had false and misleading opinions. 162 As well as in this century we seen several groups with their own different doctrine, and one of those groups are the (Quranics), who have made the Quran the only source of the Islamic Religion and refuse the words of the prophet. We are as researchers believe that it is our responsibility to present and criticize the doctrine of this group and answering their false doctrine with solid proofs. This research is under the title (The Quranics and their beliefs, presenting and criticize) and it contains four chapters. In the first chapter we have defined the (quranic) group along with the history of their appearance, Advocates and their groups. In the second chapter we have discussed the most important subjects about their doctrines which are related to Divinity Such as: polytheism, Islam, faith, and the words of God. In the third chapter we have discussed about their doctrine which are related to the prophets Such as infidelity, miracle, and intercession. In the last chapter we have discussed about their doctrines which are related to the hearings and auditory Such as: torment of the grave, paradise and fire, and the punishment for those who did the great sinner. After all these views were presented, we criticized their doctrines and views and presented in this research the strongest evidence for their error and identified the most correct view on all these issues.