Yeni Assur'da yük taşıtları
Load vehicles in Neo-Assyrian
  1. Tez No: 445742
  2. Yazar: ESRA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin araştırma konusu“Yeni Assur'da Yük Taşıtları”dır. Yük taşıtları hem Anadolu hem de diğer Önasya uygarlıklarının askeri, krali sivil ve dini gelişmesinde etkin bir rol oynamıştır. Çalışmada tezin ana konusuna geçemeden önce Yakındoğu'da yük taşıtlarının tarihsel gelişimi verilmiştir. Böylece Yeni Assur devletine kadar olan süreç izlenebilmiştir. Yeni Assur devletinin hüküm sürdüğü topraklarda yapılmış olan kazı çalışmalarında yük taşıtları ele geçmemiştir. Ancak Yeni Assur'a ait kabartmalarda yük taşıtları betimlenmiştir. Nitekim dönemin yazılı kaynaklarıda bunlar hakkında bilgi vermektedir. Yeni Assur devletinde yük taşıtları karada, nehir ya da denizde kullanılmıştır. Karada kullanılanlar dört ve iki tekerlekli taşıtlar ile kızaklardır. Nehir veya denizde kullanılanlar ise tekne, kayık ve sallardır. Söz konusu yük taşıtlarına koşum hayvanı olarak çoğunlukla öküz ve nadirende olsa at ve katır koşulmuştur. Hayvanların yanı sıra insanlardan haremağaları, piyadeler, köleler ve kürekçilerdende taşıt çekme işinde istifade edilmiştir. Yeni Assur sosyo-kültürel yaşaımnda yük taşıtları krali, askeri, sivil ve dini alanlarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research subject of this thesis is“The Load Vehicles in Neo-Assyria”. Load vehicles have played a significant role in the military, royal, civilian and religious progress of the civilizations in both Anatolia and Minor Asia. Before the main subject of the study is mentioned, the historical progress of the load vehicles in the Near East is presented. So the period until Neo-Assyria has been traced back. There has been no load vehicles found during excavations carried out on lands where Neo-Assyrian Empire ruled. However, load vehicles were portrayed in the reliefs of Neo-Assyria. Furthermore, written sources of the era provides data about the load vehicles. The load vehicles in Neo-Assyria were used on land, in sea and in river. Two or four wheeler load vehicles and the sled were used on land while vessel, boat and raft were used in the sea or river. These load vehicles were pulled mostly by oxen and rarely horses and mule. Apart from animals, eunuches, infantry, slaves and rowers were utilised to carry the load vehicles. Load vehicles functioned in royal, military, civilian and religious areas in the socio-cultural life of Neo-Assyria.