İmranlı (Sivas) baraj yeri ve göl alanının mühendislik jeolojisi incelemesi
- Tez No: 34307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEDA ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tez/ İmranlı (Sivas) Baraj Yeri ve Göl Alanının Mühendislik Jeolojisi incelemesi Ahmet Turan ARSLAN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Çalışma alanı, Sivas ili İmranlı ilçesinin 6 km doğusunda bulunan Yukarı Kızılırmak vadisi diye adladırılan bölgede yer almaktadır. Saha içerisinde yüzeyleyen kayaç birimleri yaşlıdan gence doğru Kösedağ formasyonu (Eosen), Zöhrep formasyonu (Pliyosen), alüvyon ve yamaç molozundan (Kuvaterner) oluşmaktadır. Bu çalışmada, İmranlı barajı aks yeri ve göl alanındaki kayaçların mühendislik jeolojisi özelliklerinin incelenmesi ve inşaat uygulamaları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mühendislik jeolojisi çalışmaları baraj yerinin kayaç kütlesi ve kayaç malzeme özelliklerinin değerlendirilmesi; çevirme tüneli güzergahındaki kayaç kütlesi özelliklerinin belirlenip sınıflamalarının yapılması, göl alanının mühendislik jeolojisi ve hidrojeolojik özelliklerinin incelenip değerlendirilmesi ve doğal yapı gereçlerinin temini ve kullanılabilirliğinin araştırılmasını kapsamaktadır. Temel araştırmaları aşamasında 12 adet düşey sondaj kuyusu açılmıştır. Sondaj kuyularında olası su sızıntısı ve kaçak zonlarını belirlemek amacıyla basınçlı su deneyleri yapılmıştır. Sondajlardan sağlanan karot örnekleri üzerinde uygulanan nokta yükleme, çekme (brazilian), tek eksenli basma deneyleri ve kaya sınıflama çekici ile kayacın dayanım özellikleri belirlenip değerlendirilmiştir. Baraj inşasında kullanılacak doğal yapı gereçlerinin alanları saptanmış, bu gereçler geçirimli, geçirimsiz ve riprap malzeme olarak grupladırılıp indeks özellikleri belirlenmişin Ayrıca bölgenin sismotektonik özellikleri ve bunun baraj üzerindeki olasıl etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY M.Sc. Ahmet Turan ARSLAN Cumhuriyet Universiy Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor Yrd. Doç. Dr. Feda ARAL This stud area is located in he Upper Kızılırmak Valley which is situated to he 6 km. north of Sivas-fmranli district. The lithosratigraphical units croping out i the study area from the oldest to he recet cosis of Kösedağ formation (Eocene), Zöhrep formation (Pliocene) and alluvium and slope wash (Pleistocene). The objectives of this sudy are; the investigation of the rocks in the İmranlı dam site and reservoir area from the point of engineerig geological properties and the evaluatio of the rocks for costruction. Engineering geology studies consist of; the evaluaion of the mass and material properties of the rocks at the dam site, the ivestigation of the mass properties and classification of the rocks at the derivation tunnel route, the investigation and evaluation of the egineering geological and hydrogeological properties of the reservoir area, and providing and usage of the natural building materials. Durig he basement investigation stage 12 vertical boreholes have been drilled. Vater pressure tests have been carried out tto determine the probable leakage and water loss zones. By means of point load, tension (brazilian), uniaxial comppession tests and rock classificaion hmmer the strength properies of the rocks have bee investigated on the core samples from the boreholes. The areas of the natural building materials that to be used for the dam construction have beenn investigated, heve been groupped as permeable, impermeable ad block materials and the indeks properies of the matterials determined, the sismotectonical properties of the region and probable effects of those o the dam have been evaluated.