Secde sûresi tefsiri
Exegesis of surah as-Sajda
  1. Tez No: 445755
  2. Yazar: ALİ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, otuz âyetten oluşan Secde sûresinin âyetleri incelenmiştir. Secde Sûresi, tali konuları ele almakla birlikte, daha çok i'tikadın temellerini oluşturan“tevhid, risalet ve haşr”konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmamızda, i'tikadın bu üç esası hakkında, çağdaş ve klasik tefsir kitaplarının bu sûreyle ilgili yorumlarından yararlanılmıştır. Böylece,“Allah'ın birliği, Hz. Peygamber'in risaletinin hak olduğu, ölümden sonra dirilişin gerçekleşeceği ve dünyada işlenen bütün amellerin karşılığının Allah tarafından eksiksiz bir şekilde verileceği”gibi i'tikadla ilgili konular, sûrenin âyetleri ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has studied the verses of surah as-Sajda that composed thirty verses. Surah as-Sajda, besides to mention secondary issues, mostly focuses on the subject which constitutive the basis of the faith“monotheism, prophethood and resurrection”. In this study, about these three basis of creed, has been benefited from comments of contemporary and classic exegesis. Thus, has tried to explain in the light of verses of the surah creed related issues such as "the oneness of Allah, the Prophet's prophethood is truth, after the death resurrection will take place and provision of all the deeds that committed in the world will be given completly by God.