Fantastic and science fictional elements in Ray Bradbury's stories
Ray Bradbury'nin öykülerinde fantastik ve bilim kurgusal unsurlar
- Tez No: 445756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı Ray Bradbury'nin seçilmiş öykülerinde bulunan fantastik ve bilim kurgusal unsurları saptayarak öykülerinin tematik analizini yapmaktır.Ray Bradbury özellikle öyküleriyle uluslararası üne sahip Amerikan bir yazardır. En çok bilinen eserleri arasında Mars Günlükleri, Resimli Adam ve Fahrenheit 451 adlı eserleri bulunmaktadır. Öykülerinin ana unsurunu fantastik ve bilim kurgu türlerinin özellikleri oluşturmaktadır. Ray Bradbury'yi önemli kılan, fantastik ve bilim kurgu türlerinin saygı görmesini sağlayan yazarlardan biri olmasıdır. Bu iki tür uzun süre değer görmemiş fakat gerçeklik algımızın değişmesi göz önünde bulundurulduğunda son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Fantastik ve bilim kurgu gerçeklik algısını özgün bir şekilde sunan iki yakın türdür. Bu doğrultuda, tezde fantastik ve bilim kurgunun gerçeklik kavramanı nasıl ele aldığı postmodern bir yaklaşımla incelenmiş ve bu iki türün özellikleri belirgin hale getirilmiştir. Bradbury'nin fantastik ve bilim kurgu öyküleri yaşadığımız dünyanınkiyle pek de örtüşmeyen farklı bir gerçeklik algısı sunmaktadır. Bu iki türün Amerikan Edebiyatındaki gelişim süreci ayrıca tezde sunulmuştur. Fantastik ve Bilim Kurgunun Amerika tarihi boyunca birçok bağlamda nasıl şekillendiği bu türlerin tematik eğilimlerini anlamak açısından incelenmiştir. Bradbury'nin fantastik ve bilim kurgu öyküleri yaşadığımız dünyanınkiyle pek de örtüşmeyen farklı bir gerçeklik algısı sunmaktadır. Bradbury'nin hayatı ve eserleri de fantastik ve bilim kurgu edebiyatındaki yerini incelemek ve görüşlerinin hikayelerine nasıl yansıdığı tespit etmek adına, teze dahil edilmiştir. Özellikle yaşamındaki birikimlerin onun Amerikan Edebiyatında önemli bir yazar olarak görülmesini sağladığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Ray Bradbury's chosen stories thematically determining the elements of fantasy and science fiction in his stories.Ray Bradbury is an American writer who has an international reputation especially with his stories. Among his best-known books are Martian Chronicles, The Illustrated Man and Fahrenheit 451. His stories mainly indicate the features of fantasy and science fiction genres. What makes him a prominent writer is that he is one of the writers who brought respect to fantasy and science fiction which have been underestimated for a long time but have become recently popular due to their role in altering our perspective on reality. Fantasy and science fiction are two related genres, which offer a unique view of reality. To this end, the role of fantasy and science fiction in dealing with the concept of reality is examined via a postmodern approach and the conventions of these two genres are emphasized in this thesis.The development of these two genres in American literature is presented as well. How fantasy and science fiction are shaped during the history of the USA in a series of context is explored to have an insight into to the thematic concerns of these genres in American literature. The analysis of fantasy and science fiction stories of Bradbury allows a different view of reality which contradicts with that of our world. Bradbury's life and works are also included in this thesis to map out his status as a fantasy and science fiction writer and how his views are formed in his stories. Especially, it is emphasized that his experiences in his life enabled him to be regarded as an important fantasy and science fiction writer in American literature.