الحـقـوق المالــية للمرأة في الفقه اإلسالمي
İslâm Hukukunda kadının mali hakları (Women's rights in islam Financial Law)
  1. Tez No: 445760
  2. Yazar: HEWA QADIR HAMA SUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslâm dini, kadın hakları konusunda çok titizlik göstermiş ve kadını, hiçbir nizam ve sistemin veremediği müstesna bir makama sahip kılmıştır. Nitekim yüce Allah Kur'ân-ı Kerim'de:“Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır.”buyurmuştur. Hz. Peygamber de birçok hadisinde erkekleri, kadınların hak ve hukukunu gözetmeye davet etmiştir. İslâm hukukunda kadının mali hakları konumuz açısından büyük bir önem arz etmektedir. Zira ele aldığımız bu çalışma şer'i hukuka göre kadın mülkiyet hakkına ve eda ehliyeti varsa kimsenin rızasına ihtiyaç olmaksızın malları üzerinde her türlü tasarrufta bulunmaya, eşler arasında tam bir mal ayrılığının kabulüne ve kocanın şu ya da bu şekilde karışmak, engel olmak gibi bir hakkının olmadığına dair deliller getirerek söz konusu meselelere açıklık kazandırmaktadır. Öte yandan çalışmamız aslında okuyucuya gerçek ve doğru bilgiyi vererek toplumdan kötü zan ve endişeyi uzaklaştıracak etkenlere de sahiptir. Zira kadının mali yöndeki bağımsızlığına sıkça vurgu yaparak bunun toplumda yerleşebilmesi için önemli tespitler içerir. Netice olarak vardığımız bazı noktaları şöyle sıralayabiliriz: 1. Hukuk kavramının sözlük ve terim anlamını gerek mütakaddimun gerekse muâsır âlimlerin yaklaşımları doğrultusunda irdelemeye çalıştık. 2. Mal/mülk kavramı üzerinde öne sürülen açıklamalardan hareketle en uygun tanımı belirlemeye çalıştık ve malın kısımları ve önemi hususunda da bazı çıkarımlar sınmaya çalıştık. 3. İslam hukukuna göre kadının mülkiyet konusunda olması gereken mevkiyi oldukça objektif bir yaklaşımla değerlendirerek birçok kesimin dikkatlerini celp edici tespitlerde bulunduk. 4. Kadının miras alma, miras bırakma, nafaka ve mehir mevzularında tam bir bağımsızlığa sahip olduğunun altını çizmeye çalıştık. 5. İslâm'ın özel mülkiyet konusunda kadına verdiği hakları sıralamanın yanı sıra helal yollarla olması koşuluyla onu bizzat teşvik edici emirlerinin de olduğunu izah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Islam has shown great care for women's rights and women have made an exceptional authorities have not given any order and the system. Indeed Allah Almighty in the Holy Qur'an:“As men have rights over women has rights on men and women.”He has commanded. Hz. Too many men on the hadith of the Prophet, has been invited to observe women's rights and the law. In Islamic law it is of great importance in terms of our financial rights of women issues. If fact addressed we received according to this study sharia law the right of women's property and EDA license to anyone to dispose of existing properties without the need for consent, the acceptance of a complete separate property between spouses and the husband or another to interfere in this way, to have a right as to prevent that bringing evidence that clarifies the matter in question. On the other hand, our study actually real and poor readers suspicion and concern from the community with accurate information also has to factor that out. Because women often with an emphasis on the financial aspects of the independence it contains important findings to be settled in the community. As a result, we have some points are as follows: 1. The law should be the dictionary definition of the concept and the term of my mütakaddi both contemporary scholars have tried to analyze in line with the approach. 2. Mal / description of the proposed concept we worked on the property to determine the most appropriate definition of parts and movement of goods and the importance of the issues, some conclusions have tried to sınce. 3. We have been in the attention of many segments quite an objective approach to evaluating sites should be identified on the property of women under Islamic law summons satisfactory. 4. Women inherit, bequeath, alimony and tried to underline that they have a full independence in mehr issue. 5. Islam gave women rights on private property, provided that the lawful order as well as the way we try to explain it is also personally encouraging the orders.