حقوق المرأة في الطلاق بين الشريعة وقانون الأحوال الشخصية العراقي
İslam Fıkhı ile Irak Medeni Hukuku açısından boşanma muamelelerinde kadın hakları
  1. Tez No: 561559
  2. Yazar: KHALID ABED HILAL AL-GBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez; evlilikte, evlilik hayatını sürdürmeyi imkânsız kılacak bir takım problemlerin olması, kadınların başına gelebilecek maddi ve manevi zararla beraber evlilik hayatının devam etmesi ve evlilikten beklenen amaçların sona ermesi durumlarında kadınların boşanma ve ayrılmayı talep etme haklarını incelemektedir. Bunun yanı sıra boşanma gerçekleştikten sonra söz konusu olacak hakları da ele almaktadır. Tezde konular işlenirken dört mezhebin görüşlerinden bahsedilmiş ve ardından bu görüşler, 1959 tarihinde düzenlenmiş Irak Ahvâl-i Şahsiyye Kanunu ile mukayese edilmek suretiyle her meselenin sunumunda İstikrâya(Tümevarım) dayalı metot benimsenmiştir. Araştırmacı tezinde kadının; kocasında bulunan bir hastalık, evlilikten sonra gerçekleşen bir problem, geçimsizlik, hak ihlali ve araştırmada detayı verilen diğer bir takım kusurlar sebebiyle kocasından ayrılmayı talep edebileceği birçok nokta olduğu sonucuna varmıştır. İslam fıkhı bu noktaları kadınlara bir çıkış kapısı yapmış ve boşanma olması durumunda onlara maddî ve manevi bir takım haklar sağlamıştır. Ayrıca araştırmacı, evlilikte ortaya çıkan problemler karşısında kadın için daha iyi olanı mümkün kılacak; zarar, günah ve haksızlık olmadan ayrılma hakkını nasıl talep edeceğine dair birtakım fıkhî hükümlere ulaştığı gibi boşanmanın gerçekleşmesi durumunda haklarını talep edeceğine dair de bir takım hükümlere ulaşmıştır. Bunun yanında kadınların mevcut zor şartlardaki durumları göz önünde bulundurulmuş ve onlara gelebilecek zarar giderilmek istenmiştir. Bu da Irak Ahvâl-i Şahsiyye Kanununda yasal bir boşluğun olduğu ve hak sahibinin hakkını almasına mani olacak maddeler üzerinde, bazen dört İslam Hukukçusunun İcmâsı ile sabit bir hükme uygun, bazen de fıkıh ekollerinden birinin görüşüne uygun olan bazı düzenlemeler önerilerek yapılmıştır. Bunun sebebi ise Irak toplumu özelinde söz konusu olan şart ve durumların değişmesidir. Araştırmacı aynı zamanda, İcmâ' ile sabit olan veya realiteye uygun olup İslam Hukukçularından birinin görüşü ile sabit fıkhî bir hükme uygunluk arzeden ve bir takım düzenlemeler önermediği kanunları da açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
An ultimate & bitter reality is that the split between wife and husband is a common problem of the human society, even sometimes the both parties realise that being married together is either a mutual punishment and they compelled to terminate the husband-wife relationship. In such cases, what will be the right of a woman? This paper, firstly, envisages to answer this question, relying on the inductive approach in presenting each problem by mentioning the views of the four jurisprudential schools, and secondly comparing between it and the amended Iraqi Personal Status Law of 1959. According to the eventual outcomes of this paper, the wife of an Iraqi citizen has right to demand for divorce in such situations like presence or occurrence of a serious fault on her husband, such as infertility, Chronic disease or lack of conciliation between them and so on. Also, paper discusses sharia's provisions for a woman, like what could be the better way for a woman while facing the symptoms that occur in her marriage life and the rights that provided by sharia for her (even after Divorce) and how she demands for terminating this husband-wife relationship, simultaneously the current critical situation of a woman in the difficult circumstances has also been considered, through the suggestion of some amendments in the Iraq Personal Status Law, which will be useful for saving women from harms and assuring their rights. Because of many changes and challenges that being faced by the Iraqi society which causes for some legal gaps that obstruct the quick and full access to the rights for those who deserve it. Keeping in mind that these legal amendments could be made sometimes in accordance with the rule of the compound of the four schools of jurisprudence and other times. It would be in line with the doctrine of an individual jurist. The researcher also pointed out the laws that approved a legitimate ruling, perhaps a collective judgment, or one of the personal opinion of a jurist. That was appropriate for reality and did not propose amendment.