Ebu'l-Feth El-Bustî'nin şiirinde hikmet
Abul-conquest of poetry and wisdom in El-Bustî'n
  1. Tez No: 445762
  2. Yazar: AHMAD SAID ALHUSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hikmet, doğru bir söylem üzere ikame edilmiş özlü bir sözdür. Bir mesele iyice düşünülüp muvazene edildikten ve hadiseden ibret alındıktan sonra ortaya çıkar. Bundan dolayı hikmet re'yi ve aklı ifade eder. Hikmet, kültür, tecrübe ve deneyimi olan bir toplumdan çıkar. Şairin tecrübesinin hulasası, onun insana ve topluma olan bakışını ifade eder. Hikmet genellikle garip ve bilinmeyen kelimelerden uzak, kolay ve anlaşılır bir üslup ile dile getirilir. Hikmette bazen umut vardır bazen de umutsuzluk, hasret ve keder gibi olumsuz duygular vardır. Bunun sebebi hikmetin ölüm ve mersiye ile olan bağıdır. Diğer bir neden de hikmetin toplumun başına gelen bela ve musibetlerle olan ilişkisidir. Hikmet Arapların dilinde yaygın olarak görülmüştür. Bunun nedeni de onların, hayata, tecrübeye ve olaylardan ibret almalarıdır. Bunları belagat ile ifade etmişlerdir. Ebu'l-Feth el-Busti hicri dördüncü asırda yaşamış şairlerden birisidir. Zira bu asırda ilmi ve fikri tekâmülünü tamamlayıp şair olmuştur. Şüphe yok ki içinde yaşadığı sosyal ve kültürel ortam, onun şair olma ve hikmetli söz söyleme vasfına etki etmiştir . El-Busti, Ğazneli devletinin en önemli şairlerinden birisi saylamaktadır. Hatta devletin önemli mevkilerinde sözü ve yeri olan birisiydi. İsmi ve namı bölgeye yayıldı. Ancak el-Bustî, diğer akranları gibi özellikle devletin güney doğu bölgesinde yeterince meşhur olmadı. Bunun nedeni ise kendisi, İslam medeniyeti üzerine kurulu olan devletin merkezinden uzak olmasıdır. Ebu'l-Feth el-Busti'yi ele aldığım bu çalışmamda şunlara ulaştım: 105 a) Busti'nin hikmet şiiri, hayatın birçok alanını kucaklayan, toplum ve varlığa dair hususları içeren çeşitli deneyimlere ve geniş bir kültüre dayanmaktadır . -1Tecrübeleri ve görüşleri hayatın içinden, capcanlıdır. -2Onun kültürü -İslam kültürünü oluşturan geniş kültürü- Yunan, Hint kültüründen ve Farslıların ahlak, siyaset ve astronomi bilgilerinden beslenmektedir . b) Sözlerini seçkin ve süslü hale getirmek için çeşitli sanatlar kullanmıştır. Şiirinin çoğu düşüncelerinin sembolize edildiği beyitlerden oluşmakta, istikamet ve ruh olarak Farsların rubailerine benzemektedir. Kasideleri pek uzun değildir. Şiirlerinde cinası çokça kullanır. Kendine has cinaslı söyleyişleri vardır. Nitekim bazı biyografi yazarları onu cinas şairi olarak nitelendirmişlerdir. Kelimeleri seçmek için çok titiz davranmaktadır. Onun şiiri farklı kelime kullanımı ve eşsiz hayal gücü ile doludur. Şiirlerinde eşsiz belagat sanatı kullanmaktadır. Birçok belagat şairi, onun şiiriyle istişhad (delil olarak) etmektedir. c) Yazar olduğu için şiir kendisi için ikinci planda kalmıştır. Bu yüzden şiiri, bir fikri ifade etmeye elverişli olduğu takdirde dilediği gibi kullanmıştır . d) Şiirleri kısa kıtalardan oluşmaktadır. Şiirinde çoğunlukla bir nasihatin sebebini veya faydasını zikreder. e) Hikmetlerinde geçen bazı fikirleri ispatlamak için ayet ve hadislerden yararlanmış; kendi muhitinde geçmişte yaşamış halkların kültürlerinden ve okuduğu kitaplardan istifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Wisdom is a concise talk stationed on an accurate discourse. It arises after an issue is thoroughly considered and pondered, besides having taken lessons from the events. Therefore, the Wisdom refers to intellect and the judgement. The Wisdom arises in a society that has culture and experience. The essence of the poet's experience expresses his view on the man and the society. The Wisdom is often expressed with a simple and clear style, away from strange and unknown words. There is sometimes hope in the Wisdom, and sometimes negative emotions such as despair, longing and grief. The reason for this is the Wisdom's link with lament and death. Another reason is that the relationship between the Wisdom and the trouble and tribulation that a community pass through. The Wisdom is widely seen in Arabic language. This is because they take lessons from life, experiences and events. They have expressed them with eloquence . Abul-Fath al-Busti is one of the poets lived in the fourth century AH. Indeed, he reached scientific and intellectual perfection in this century, and became a poet. Definitely, social and cultural environment in which he lived had effects on his poetic quality and ability to create speech of wisdom . Al-Busti is considered as one of the most important poets of Ghaznavids. Even, he had a voice and a key position in the state. He made a name and a reputation in the region. However, Al-Busti, as his other peers was not famous enough, especially in the state's southeast. This is because the region is far from the centre of the state which is built on the Islamic civilization. In this study, I discussed Abul-Fath al-Busti and I reached the following: 107 a) Busti's wisdom poetry is based on a wide variety of experience and culture which embrace many areas of life and include matters concerning the community and existence. .1 His experiences and views are vivid and from everyday life. .2 His broad culture –forming Islamic culture- is fed from Greek, Indian culture and Persian ethics, politics and astronomy knowledge. b) He used a variety of rhetorical devices in order to make his statements elegant and ornate. Many of his poems consist of couplets symbolizing his thoughts and resemble Persian quatrains in the way of direction and spirit. His eulogies are not very long. He uses a lot of pun in his poetry. He has idiosyncratic pun expressions. Indeed, some biographers have described him as a poet of pun. He is very careful to select the words. His poetry is filled with a different word usage style and a unique imagination. In his poems, he uses a unique eloquence art. Many poets of eloquence refer to his poetry . c) Due to being a writer, poetry had been of secondary importance for him. So, he used the poetry as he wished only if it was convenient to express an idea . d) His poetry consists of short stanzas. In his poetry, he often mentions the reason for or benefit of an advice . e) He benefited from the Qur'anic verses and hadiths to prove some of the ideas mentioned in his Wisdom; and utilized the culture and books of the people lived in the neighbourhood in the past.