أحكام النزوح في الفقه الإسلامي (العبادات نموذجا)
İslam hukukunda göç ile ilgili hükümler (ibadet örneği)
- Tez No: 544665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Araştırmada, göçün luğavî ve ıstılahî anlamları, göçün hakikati, nedenleri ve çeşitlerini ele aldık. Ayrıca araştırmada Hz. Âdem'den (s.a.) başlayarak tarihte vuku bulan önemli göç olaylarına değindik. Bu bağlamda Kur'ân'ı Kerîm'e ve onda var olan peygamber kıssalarını temel alarak ilk önce Avrupa ve Batı ülkelerinde, ardından Orta Doğu'da gerçekleşen bazı önemli zaman dilimlerinde meydana gelen olaylar neticesinde ortaya çıkan göçleri ve bu göçlerin etkilerini ele almaya çalıştık. Çalışmada ayrıca“Yurd (vatan)”kelimesinin tanımını ve Yurd'un kısımlarını ele aldık. Göç edene nispeten ateşkes yurdunun önemine vurgu yaptık. Daha sonra İslam hukukunda gönüllü ve zorunlu göçün hükümlerini; göçün vacip, haram ve helal olması açısından hükümlerini ve bunların dışında göç ile ilgili diğer hükümleri ele aldık. Göç eden kişinin Dârülislâm'a veya onun dışındaki diğer devletlere göç etmesinin hükümlerini açıkladık. Göç edenlere dair ibadet, muamelat ve diğer meselelere taalluk eden bazı hükümler insanlara karışık gelmiştir. Bu yüzden özellikle (örnek mahiyetinde) ibadetler ile ilgili bir takım hükümleri ayrıntılarına girmeden açıklamak üzere özel bir bölüm ayırdık. Son olarak elde ettiğimiz önemli sonuçları ele alarak çalışmayı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
The research study deals with the definition of the linguistic displacement, its authenticity, its causes and types. The research also covers the events of displacement that occurred in history which began with Adam and went through the Prophets (peace be upon them). This is analyzed based on our reliance on the Holly Koran and the stories mentioned about the Prophets while taking the most important excerpts during which the displacement in European and Western countries occurred first and then the Middle East while mentioning its effects. Likewise, this research study also discusses the definition of the Armistice House known in Arabic as Dar Alhudna and its sections, the importance of the armistice house for the displaced, and also the provisions of displacement in the Islamic jurisprudence of both the optional and compulsory nature in terms of necessity, sanctity, solution and other provisions. In addition, the study also mentions the asylum rule resulting from displacement to the Islamic state and other countries. People have mixed issues related to the displaced, such as worship, businesses, transactions and others and thus the third chapter of this research is devoted to explain these provisions without specific details. Finally, the research ends with the most important findings and conclusions reached throughout this study.