Irak'taki itikadi mezhepler ve dinler (Yezidilik örneği)
Islamic theology and religions in Iraq (Yezidism sample)
- Tez No: 445764
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Irak bölgesi din akide mezheb bölgesidir.ırak devletinde şu anda 1811- 1812 yılılında 4 din ve bu 4 din mezhebi ile yol ve grubları ile vardır.Irak devletinde iki din resmi ve 1 diğer dinde gayri resmi olarak var.Kuzey ırak bölgesinde federal kürt bölgesinde bu 1 dinde yaşamda kullanılıyor.İslam dini mensubları Irak'ta %14 fazladır. Bunların dışında Hiristiyanlık, Yahudilik, Sabiilik ,Yezidilik, Kakeilik ve Zerdüştlük var. Şu anda Irak bölgesinde de yaşanan son savaşlardan dolayı çok kişi bölgeden göç etmiş durumdadır. Bu göç edenlerin çoğu kürt bölgesine ve avrupa bölgelerine göç etmiş durumdalar. Master öğrenimim için hazırladığım bu tezimde bu yedi dinin içinden Ezidi dinini ele alıp bu konu üzerinde tezimi hazırlamışım. Ezidiler aslen kürt miletinde olup dünyanın birkaç devletlerinde yayılmıştır Yalnız çoğunluğu kuzey ırak bölbesinde yani Güney Kurdistanda yaygındır . Nufüsları 18 binden fazladır.Ezidilerin çoğu diyorki isim ve ırkımız yezid ibni muavıye ibni ebu sufyandan gelıyor ve kurt tvlerınde , çoğu zaman televizyonlardada dinlediğmiz kadar şu anda Tahsin bey Ezidileri miri demiş ki biz ezidiler aslen kürt değiliz diyor yanlız diğer Ezidiler hepsi diyor ki biz kürdüz ve Ezidi dini kendinize has akide ve görüşleri var . Ezidiler inançları bir ve tek olan Allah a imanları var ve kendilerini peygamber İbrahim a.s izinde gidenlerden görüyorlar ve kendilerini tek bir ilaha tapanlardan görüp ve tek bir Allaha tapıyorlar. Günlük yaşamlarının çoğunda bir kısmı bazı ilahlara bağlanıp ve kendileri için başka isimlerle bağlantısını kurdukları ve iman ve inançları gereği olarak gördükleri güneş tanrısı ve çocukların dünyaya getiren tanrı vs … Allaha' la bağlantılı olarak kendi yanlarında kabul ediyorlar. Böylelikle Ezidiler büyük melek (şeytana) tapıp onu mübarek olarak kabul ediyorlar ve inançlarına göre şöyledir ki ,şeytan bir tek Allaha tapanlardan olup bütün meleklerin lideridir ve Allahın yaptığı denemeden başarı ile çıkmış ve melekler arasında en üst mertebeyi vermiş ona .büyük melek Allah ile melekler , Allah ile insan arasında ve Allah ile bütün varlıklar arasında bağlantı yapıyor . Böylelikle Ezidile bütün meleklere iman getiriyorlar ve onlara göre bütün melekler Allah'ın nurundan yaratılmıştır. Yine Ezidiler imanları bütün peygamberlere var ve aralarındanda hiç bir fark koymadan ve Allah tarafından gönderilen bütün peygamberlerin yolunu takip ediyorlar ve diyorlar ki hiç bir peygamber ve resul ezidiler için gelmemiştir. İnançlarına göre gökyüzünden inen bütün kitaplara iman getiriyorlar (kuran incil tevrat zebur ) Allahın kelamıdır ve peygamberleri için gökyüzünden göndermiştir. Ve Ezidiler ait ayrı iki kitabları var bunlar birincisi (siyah mushaf) diğer kitap (alclwe kitabı ) Ezidilerin inançlarında ruh var ölmez ve diridir ,insan öldüğünde sadece cesed ölüyor ruh ölmüyor, onlar böyle bakıyorlar ki insan ruhu yeni bir cesedte tekrar diriliyor ruhu başka cesedte tekrar diriliyor ve eger insan kötü ve suçlu ise berbat hayvanların cesedınde diriliyor ve insan iyi ve imanlı ise ruhu iyi ve güzel bir cesetle dönüşüyor. Son güne kıyamete , şefaate ve sırat köprüsüne iman ediyorlar ve kabul ediyorlar. Onlara göre ensonunda bütün insanlar ya cehennem ehli yada iyilik cennet ehlidirler . Ezidiler bir gece ve gündüzde 1 defa namaz kılıyorlar bir kısmıda 1 defa diyor ve onlarca zikir ve virdleri var ki bunlar Ezidilere has olmuş bu ayinleri onlara özeldir ki çoğu dua ve zikirleri Kuran'ı serif sureleri ve müslümanların dualarıdır. Böylece Ezidiler toplumsallaşmaya büyük önem veririler . Onlarda zekat olarak verecek bir şey yok yalnız sadaka ve rusumatyaan var ve para olarakda şeyh ve din adamlarına köydeki büyük ziyaretine yanı tavusun ziyaretine veriyorlar. Ve haclarını lalşe de yapıyorlar burası kuzey Irakın Duhok vilayetıne bağlı ve güney Kürdistandadır. Ve burada tevaf yapılacak birkaç mübarek mezar şeyh udey mısafroglu , kardeşlerinin yeğenleri mezarı ve birkaç önemli kişilerin ve dini temsilcilerin mezarları vardır . Lelalş te bir su var onlara göre zemzem suyudur ve bu su laleş dağın içindedir. Bütün Ezidiler doğduğunda bu suya daldırılıp çıkarılıyor ve suyla yıkıyorlar ki onlar çin mübarek tir. Yıl içinde onlara has oruçları var ve oruç tutuyorlar.(yezid orucu 40 günlük yaz orucu 18 günlük kış orucu ve birkaç çeşiT oruçları var…Oruçlarının hemen sonunda bayram başlıyor ve her oruç ve bayramı başka değişik bir şekilde tutuyorlar. Ezidi milletinde ve bir kaç insani statü var ,birinci siyasi statü ikincisi dini ve toplumsal satatülerdir .Her statü kendine has statüsü var ve böylece özel bir encümenleri var ki onada encümeni ruhani derler ve vazifesi bütün Ezidilerin dini siyasi ve toplumsal sorun ve sıkıntılarına çare bulmaktır. Evlenmek eş getirmek ve düğün ezidilerde mübarek toplumsal sünnetlerindendir.Kendilerinde iki tür evlilik var biri normal evlilik diğeri rızasız kaldırıp kaçırma usulu ile dir. Ezidilerde evlenmede üst kesimle doğru görmüyorlar. Onlarda dürüst değildir.(diyorlarki şeyh şeyh ailesiyle bey bey ailesiyle fakir fakirle vs…. hepsi bu şekilde) Başka dinden olanlarla evlenmiyorlar, başka dinden olanların kızlarını istemek onlarda haramdır. Nisan ayında evlilik yapamazlar ve olmuyor .Onlarda çarşamba günü evlenmek haramdır ve cinsel ilşkide bulunmakta haramdır bu gün ve aylarda. İnançlarında birkaç çeşit haram yemek var. bunlar lahana karnıbahar balık ve bütün kanatlı canlı eti çünkü tavusa benzetiyorlar . Abdeste gıderken yada tuvalete gırerken ön ve arkalarını laleş dağına çevırmıyorlar ve onlarda dürüst değildir ve ezidiler kendi içlerinde kendi dinlerinde olmayanı kabul etmiyorlar ve almıyorlar. Ezidiler aslında müslüman idiler ve bir tarikat grubunda idiler . bazı yanlış ve bidat ve hurafelerden dolayı dinden çıktılar ondan sonra başka grup oldular daha sonra bambaşka bir grup oldular. Ve kendileri için yeni bir din oluşturdular .
Özet (Çeviri)
In the republic of Iraq there are seven religions and sharia with belief and they are not recognised in the iraqi low except Islamic and christianity, but in the Kurdistan Region all religions recognized as a official religion. The yazidi religion originally from Kurdish nationalism they are housing in several countries but they live primarily in the north of Iraq (Kurdistan region of Iraq), and they are more than 50 thousand peoples, but I heard the prince of Yazidis Tahsin Beg in some satellite channels he mentioned more than once the yazidi origin is not a Kurd and they have private beliefs and religious rituals, Yazidis are a distinct and independent religious community with their own unique culture and it is monotheism religion but they are depending on some gods for managing the life affairs, in the same time they are revere peacock king, and they believe it is the first monotheists and it is president of the angels , and they also revere their elders and shrines and they believe in all the prophets and messengers, peace be upon them and they have no specific messenger, in the yazidi religion there are two holy books (Jalawa) and (Rash). yazdi believes in the survival of the soul and the idea of reincarnation , next life , intercession, and believe that the fate of human being at the end either paradise or hell, they have prayers in the morning and evening with several specific prayers and supplications for some events. Usually Yazidis taking care of social terms, they give the charity and alms to their elders. Every year the yazidis visiting Lalish area for pilgrimage where holy shrines like shekh Ady with his brother and some others, and also there is a holy spring of water they call it zimzim as well as they are fasting some days in a year. Yazidis has many festivals and occasions like all other religions and sects and they have humanitarian and political Mattresses and also they have a spiritualistic board which solves the political, religious and social problems. The marriage in the Yazidis religion is a holy social sunan and there is two types of marriages, normal marriage, kidnap marriage, and denied the marriage between classes. The yazidi religion rules not allowing changing the religion (leaving or accepting from other religions).