Girişimci kent bağlamında Türkiye'deki Anakent belediyelerine sahip illerin değerlendirilmesi
Evaluation of provinces which have metropolitan municipalities in Turkey in context of entrepreneur city
- Tez No: 445783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küreselleşme ile birlikte gittikçe artan rekabet ortamı ve son yıllarda bilgi - iletişim teknolojilerindeki köklü dönüşümler, ekonomik gelişmenin de dinamiklerinde önemli farklılıklar meydana getirmiştir. Girişimciliğin, ekonomik gelişme ve yeniliğin önemli bir kaynağı olarak görülmesinin sonucu olarak ekonomistler; ekonomik gelişme ve girişimcilik arasında doğrusal bağların kurulduğu bir dizi teorik ve ampirik çalışmalar yapmışlardır. Ayrıca, girişimcilik faaliyetlerinin en etkin sürdürüldüğü kentsel mekanlar da gerek girişimcilerin gerekse de kentsel gelişmenin merkezi olma rolünü üstlenmiş ve 'Girişimci Kent' olgusunun temel bileşeni olarak görülmüştür. Bu tespitlerden ve günümüz iktisadi gerçeklerinden hareketle, 2013 yılı verileri esas alınarak 30 Anakent belediyesine sahip il'Girişimci Kent" bağlamında değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapmak üzere oluşturulan yapı yedi temel bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler; Düzenleyici Çevre, Altyapı, Piyasa Koşulları, Sermaye Erişimi, Beşeri Sermaye, Yenilik ve Kültür'dür. Standartlaştırma ve bileşik endeks yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, her bir kente ilişkin belirleyen skorları oluşturulmuş ve bu skorlar birleştirilerek her bir kent için girişimcilik endeks değeri bulunmuştur. Çalışma sonucuna göre, endeks değeri en yüksek olan İstanbul ili girişimci kent sıralamasında birinci sırada yer almıştır.Çalışmanın, kamu yöneticileri, yardımcı kuruluşlar ve konuya ilişkin araştırma yapacak diğer uzmanlar açısından bir ön çalışma niteliği taşıyacağı düşünülmektedir. Ayrıca kentlerin girişimciliğini artırmaya yönelik politikaların belirlenmesinin il ekonomilerine yapacağı katkı da açıktır.
Özet (Çeviri)
Increasing competition medium in globalizing world and radical changes in information-communication technologies in recent years provides major differences in dynamics of economic development. Since entrepreneurship is accepted as an important source of economic development and innovation, economists conducted a series of theoretical and empirical studies in which direct relations was set between economic development and entrepreneurship. In addition, urban spaces in which entrepreneurship activities are conducted efficiently, undertake role of being central for entrepreneurs and urban improvement and are accepted as the major component of“Entrepreneur City”concept. Based on these findings and current financial facts,“Evaluation of Provinces Which Have Metropolitan Municipalities in Turkey in Context of Entrepreneur City”for 30 Metropolis is conducted according to data from year 2013.Major framework of index in the theses is formed with“7 key determinants which are Regulatory Environment, Infrastructure, Market Conditions, Access to Capital, Labor force, Innovation and finally Culture and 30 Indicator set”. In order to achieve index which refers to Brasil 2014 Index report,“Composite Index”method was used and indicator scores was formed for each city and presented in the report. According to results of study prepared with the help of data from institutions such as Tüik, İstanbul province is found in the first place in“Entrepreneur City Index”gradation list. This indicator set which is presented in the economic, social and institutional manner, is presented as a preliminary study for providing contribution to governmental administrators, supporting institutions and other studies conducted on the subject, for entrepreneurship activities and progress of cities.