Kültür ekonomisi bağlamında yerel kadın girişimciliği: Nar Hanım Çiftliği örneği
Local women entrepreneurship in the context of cultural economy: The example of Nar Hanım Farm
- Tez No: 943815
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kültürel üretim, tüketim ve dağıtım süreçlerinin ekonomik değer taşıyan boyutlarını inceleyen bir alan olan kültür ekonomisi folklor için önemli bir çalışma alanı oluşturmuştur. Bu alanın, yerel kadın girişimciliği ile olan bağı; geleneksel bilgi, beceri ve kültürel üretim aracılığıyla ekonomik güç kazanma, kültürel mirası koruma ve sürdürülebilirliğine katkı sunma açılarından incelenmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki yerel kadın girişimciliğinin gelişimi; yerel kadın üreticilerin ürettikleri kültürel ekonomik malzemeler ve bu yaratımların kültürel ekonomik boyutları, konu edilmiştir. Çalışmada katılımlı ve katılımsız gözlem, yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş mülakat yolları ile İzmit-Kandıra'da bulunan Narköy'de yerel kadın girişimci Nardane Kuşçu ile görüşülerek; geleneksel ekolojik bilginin kullanımı, kadın istihdamın sağlanması, kültür ekonomisinin yerel kadın girişimciliğine dönüşüm süreci tespit edilmeye çalışılmıştır. Yerel kadın girişimcilerin yerel ekonomileri ve kültür ekonomisine sağladıkları katkı ortaya çıkartılmak istenmiştir. Yerel kadın girişimcilerin, ürettikleri malzemeler, kültür ekonomisi bağlamında halkbilimi yöntem ve yaklaşımları ve diğer ilgili sosyal bilimlerin yaklaşımları kullanılarak ele alınmıştır. Yerel kadın girişimciliğinin kültürel ekonomik ve toplumsal boyutları değerlendirilmiştir bu bağlamda kadınların geleneksel ekolojik bilgi ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Geleneksel ekolojik bilginin kuşaktan kuşağa aktarılmasında kadınların kritik rolü incelenmiştir, geleneksel ekolojik bilgi ve kadın arasındaki ilişki, geleneksel ekolojik bilginin korunması, kullanılması, ekonomik bir değere dönüştürülmesi, kültürel mirasın korunması ve kadınların ekonomik olarak özgürleşmesi açısından tartışılmıştır. Kültürel ve ekolojik temelli yavaş hareketleri (yavaş şehir, yavaş ekonomi, yavaş yemek, yavaş kent) sürdürülebilir yaşam, yerel üretim, doğayla uyumlu kültürel değerler ve insan ölçekli kalkınmayı savunmaktadır. Bu hareketlerin yaygınlaştırılmasında kadınların bilgi taşıyıcısı, üretici, dönüştürücü rolleri incelenmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, ekolojik krizler vb. kadınlar için olumsuz etkiler sağlayan kavramlar üzerinden; toplumda kadın statüsünün arttırılması, cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda yapılabilecekler tartışılmıştır. Yerel sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesinde rol oynayan yerel ve uluslararası aktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural economy, which is a field that examines the economic value of cultural production, consumption and market share, has created an important field of study for folklore. This field is different from the connection with local women's entrepreneurship; gaining economic power through traditional knowledge, skills and cultural production, protecting cultural products and contributing to sustainability. The development of local women's entrepreneurship in the world and in Türkiye; the cultural economic conditions produced by local women's products and the cultural economic dimensions of these creations were discussed. In the study, by means of participatory and non-participatory observation, directed and undirected interviews, a local woman entrepreneur named Nardane Kuşçu was interviewed in Narköy, İzmit-Kandıra; the use of traditional ecological knowledge, the provision of women's employment, and the transformation process of the cultural economy into local women's entrepreneurship were attempted to be determined. The contribution of local women entrepreneurs to the local economy and the cultural economy was aimed to be revealed. The materials produced by local women entrepreneurs will be addressed using folklore methods and approaches and other relevant social sciences' approaches in the context of cultural economy. The cultural, economic and social dimensions of local women's entrepreneurship have been evaluated and in this context, the relationship between women and traditional ecological knowledge has been examined. The critical role of women in the transmission of traditional ecological knowledge from generation to generation has been examined, the relationship between traditional ecological knowledge and women has been discussed in terms of the protection, use, transformation of traditional ecological knowledge into economic value, protection of cultural heritage and economic liberation of women. Cultural and ecological based slow movements (slow city, slow economy, slow food, slow city) advocate sustainable life, local production, cultural values in harmony with nature and human-scale development. The roles of women as knowledge carriers, producers and transformers in the dissemination of these movements have been examined. Through concepts such as gender inequality, ecological crises etc. that have negative effects on women; what can be done to increase the status of women in society and to ensure gender equality has been discussed. Local and international actors that play a role in the realization of local sustainable development have been examined.