Yazılı ve tasvirli belgeler ışığında Yeni Assur Krallığı'nda ordu ve savaş
Army and wars in Neo Assyrian Empire in the light of written and depicted records
  1. Tez No: 445790
  2. Yazar: ESRA KAÇMAZ LEVENT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ BİBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 691
Özet
Dünya Tarihinde bütün devletler sürekli bir etkileşim halindeydi. Kimi zaman ticari ve kültürel ilişkiler halinde olsa da çoğunlukla birbirlerine karşı üstünlük mücadelesi içerisindeydiler. Bu mücadelede en önemli unsur ordu idi. Bu açıdan bakıldığında Assur, hiç bitmeyen dış akınları ve ülkesine karşı düzenlenen komploları kontrol altına alabilmek için daima ordusunu güçlü tutmak zorundaydı. Böylelikle küçük bir şehir devleti iken kurmuş oldukları güçlü ordularla geniş bir egemenlik sahası kazanmış ve büyük bir imparatorluk halini almıştır. Bu süreçte Assur ordusu, asker temini, ordu düzeni, strateji, haberleşme ve savaş araç gereçlerinde sürekli gelişmeler göstererek çağının en büyük ve en güçlü ordusu olmayı başarmıştır. Asurlularda ilk düzenli birlikler ve teşkilatlanma Orta Asur Döneminin başlarında ortaya çıkmıştır. III. Tiglat-Pileser ile birlikte daimi orduya geçilmiştir. III. Tiglat-Pileser (MÖ 745-727) Döneminde yeni tip ordunun ortaya çıkmasıyla Assur ordusu etnik bakımdan oldukça homojen bir ordudan çok uluslu bir orduya geçmiştir. Bu çok uluslu ordu etnik Assur kimliğinden çıkarak Assur İmparatorluğu kimliğine bürünmüştür. Yeni Assur Döneminde Assur ordusu artık profesyonel şekilde örgütlenmiş ve yönetilmeye başlanmış durumdaydı. Kullandıkları silahlardan, askeri kabiliyete kadar ordunun birçok alanında gelişim görülmektedir. Yeni Assur Krallığı'nın ilk dönemlerinde Assur ordusu tekdüzelikten ibaretti ve diğer Mezopotamya ordularından bir farkı yoktu. Ancak demirin kullanılmaya başlanmasıyla beraber silahlarda ve zırhlarda değişiklikler yaşanmıştır. Demirin kullanılmasıyla silahlar daha güçlü ve daha dayanıklı olmuş; demir miğferler ve başlıklar daha koruyucu hale gelmiş; dahası düşmana karşı koyabilme üstünlüğü artmıştır. Dahası, yazılı belgeler, kabartmalar ve duvar resimlerinin de yansıttığı şekilde ok, kılıç, hançer, mızrak ve sapan gibi silahları kullanan birlikler ordu içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Diğer yandan bu dönemde Assurlular, geliştirdikleri verimli kuşatma teknikleri ve araçlarıyla, şehir ve kale kuşatmalarında başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Kuşatmalarda bulundurulan koçbaşları ve kulelerde büyük değişiklikler görülmüş, kuleler artık asker taşıyabilen büyük boyutlarda üretilmiş, ateşe karşı daha korunaklı ve ucunda duvarı yıkabilecek bir başlığı bulunan bir araca dönüştürülmüştür. Bu çalışmamızla Assur kralları için yazılan kral yazıtlarında anlatılan tarihsel olaylarda özellikle vurgulanan askeri zaferlerden ve Assur krallarının askeri alandaki başarılarını belgeledikleri kabartmalar ve duvar resimleri üzerindeki savaş betimlemelerinden yola çıkarak Yeni Assur Krallığı'nda Ordu ve Savaş konusunu bütün yönleriyle ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In world history all of the countries were always in interaction with eachother. Although sometimes they were in relation with eachother in terms of trade and culture but mostly they have been fought for supremcy. Army was the most important element in this struggle. In this point of view Assyrian Empire had to sustain military force of his army all the time in order to get under control of endless foreign invasions and conspiracies organized against the empire. Hereby, while Assyria was a small state she built a substantial army and Assyria established sovereignty over wider areas and then turned into an empire. In this period Assyrian Army had gradual developments in recruiting system, military order/line, strategy, communication system and war equipments and succeed in being the most substantial and the most supreme army of her age. In Assyria, very first regular units and organisations came out in the early part of the Middle Assyrian Period. During the reign of Tiglat-Pilaser III, standing army became the most prominent. During the reign of Tiglat-Pilaser (745-727 BC) with the appearance of this 'new model army' the Assyrian army changed from an ethnically relatively homogeneous army to a multinational army, in which the primary identity started to switch from the national Assyrian to the imperial Assyrian identity. During Neo-Assyrian Period, Assyrian army was in a condition that has already become professionaly organized and already started to be commanded professionaly. In the several fields of army, developments can be seen from the armament they used to military capability. In the earyl part of Neo-Assyrian Empire, Assyrian army was unvarying and was not different from other Mesopotamian armies. However, with the use of iron, the armament and armour underwent changes. Armament became more powerful and the armour became tougher; iron halmets and iron headgears became more protective and moreover the capability to withstand against enemy increased. In addition to this, as written records, reliefs and wall paintings shows, the importance of the units using weapons such as arrow, sword, dagger, spear, and sling had an important position in army stracture. Assyrians, on the other hand, with the help of effective seige engines they developed and efficient tactics they improved, in this period they got good results from city seiges and fort seiges. Battering ram and seige towers which was used in seiges underwent substantial changes. Seige towers were built large enough to carry soldiers inside it, became fireproof and were turned into a kind of vehicle which could devastate walls with the battering ram they had. With this study which is based on military achievements which were specifically emphasized in historical events that were described in royal inscriptions which were written for Assyrian kings and the reliefs on which Assyrian kings' military achievements were documented and war descriptions on the wall paintings, we tried to discuss all aspects of the topic called Army and War In Neo-Assyrian Empire.