Yazılı belgeler ışığında Hitit kral heykelleri için yapılan ritüeller
Rituals made for Hittite king statues in the light of written documents
  1. Tez No: 698760
  2. Yazar: BURCU ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Hitit dininde kült uygulamaları ve kült objeleri çok önemli bir yere sahiptir. Hitit kral heykelleri bir kült objesi olarak çiviyazılı metinlerde karşımıza çıkmaktadır. Hitit arşivlerinde bulunan siyasi, tarihi, dini içerikli metinlerde söz konusu kral heykellerinin çeşitli amaçlar ile kullanıldıkları görülmektedir. Bu heykellerin kullanım amacı ve bu heykellere yapılan uygulamalar çalışmamızın ana ögesini oluşturmaktadır. Hitit kral heykelleri, bir kült objesi midir yoksa başlıca bir krâli kült müdür hipotezimiz doğrultusunda yapılan çalışma, filolojik ve arkeolojik veriler ışığında ele alınmıştır ve üç bölümde incelenmiştir. Filolojik verilerin değerlendirildiği birinci bölümde, çiviyazılı metinlerde heykel, figür, model, kopya v.b. kavramların hangi metin gruplarında, hangi işlevde kullanıldıkları tespit edilmiştir. Terminoloji çalışması yapılmış ve Hitit kral heykelleri için kullanılan/kullanılmayan terimler saptanmıştır. Hitit kral heykellerinin görüldüğü çiviyazılı metinler belirtilmiştir. Filolojik açıdan değerlendirme ikinci bölümde de devam etmiştir. İkinci bölümde, toplam 29 tablet, 41 fragmandan oluşan CTH 660; Krâliyet Heykelleri İçin Kurban konulu metin grubuna ait metinlerin transliterasyon ve çevirisi yapılmıştır. Metin edisyonu sonucunda Krâliyet Heykelleri İçin Kurban ritüelinin rekonstrüksiyonu çıkartılmıştır. Üçüncü bölümde ise arkeolojik veriler başlığı altında, Hitit kaya anıtları ve Hitit mühürlerinde bulunan kral tasvirleri incelenmiştir. Ayrıca arkeolojik kazılarda bulunan kral tasviri olabileceği düşünülen figürin/heykelcikler değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında Hitit krallarının ve kraliçelerinin heykellerinin krâli heykel kültü için yapıldığı saptanmıştır. Hitit krâli heykel kültü varlığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cult practices and cult objects have a extremely significant place in the Hittite religion. The statues of Hittite kings appear as cult objects in cuneiform tablets. In the political, historical, and religious texts found in the Hittite archives, the king statues are seen for various purposes. These statuses in question have various purposes according to the political, historical, and religious texts in the Hittite archives. The purpose of use of these statues and the practices used these statues constitute the main subject of our study. This study, which has been carried out by considering the hypothesis that whether the statues of the Hittite kings are a cult object or a main kingly cult, has been discussed in the light of philological and archaeological data and has been examined in three main chapters. In the first chapter, where philological data are evaluated, it has been determined in which text groups and in which function concepts of statues, figures, models and copy etc. were used in the cuneiform texts. A terminological study has been conducted and whether terms used or not for the statues of the Hittite kings has been determined in this chapter. In addition, cuneiform texts in which Hittite king statues are seen have been addressed. Philological evaluation continues in the second chapter. Hittite transliteration and translation of the texts regarding the text group on Sacrifice for the Royal Statues − CHT 660 consisting of 29 tablets and 41 fragments in total − have been performed in the second chapter. As a result of the text edition, the reconstruction of the Sacrifice ritual for the Royal Statues has been generated. V In the third chapter, the king descriptions found on the Hittite rock monuments and Hittite seals have been investigated, under the title of Archaeological Data. Moreover, statues and figurines which have been unearthed in archaeological excavations and might be the depiction of the king have been discussed in this chapter. In the light of data used in this study, it has been determined that the statues of the Hittite kings and queens were constructed for a royal cult. Our main findings indicate the existence of the cult of the Hittite royal statue