Firma performansı üzerinde entellektüel sermaye ve kurumsal yönetimin etkisi
The effect of corporate governance and intellectual capital on firm performance
  1. Tez No: 445794
  2. Yazar: AMEER SALEEM SHEKH OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, firma performansı üzerinde kurumsal yönetim ve entelektüel sermaye arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada Tahran Borsasına kayıtlı firmaların verileri kullanılmıştır. Firmalara ilişkin bilgiler şöyledir: 1. 2007 yılı öncesinde Tahran Borsasına kayıtlı firmalardır. 2. 2007-2011 yıllarına ilişkin Tahran Borsasında kayıtlı firmalardır. 3. 19 Mart mali yılsonudur. 4. Firmalar mali yılda değişim yaşamamıştır. 5. Firma verilerine ulaşılabilmektedir. 6. Firma performans göstergesi olarak Tobin's Q kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda entelektüel sermaye ve firma performansı arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Bunun yanı sıra kurumsal yönetim endeksi ve entelektüel sermayenin firma performansını etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study sought to determine the realationship between corporate governance and intellectual capital on firm performance has been listed on the Tehran Stock Exchange. The sample used in this study includes companies listed on Tehran Stock Exchange that meets the following requirements: 1. Companies that prior to 2007 are listed in the Tehran Stock Exchange .2.Companies that have a presence in Tehran Stock Exchange from 2007 to 2011.3. Companies that have fiscal year ended March 19 .4.Companies that do not change the financial year .5.Companies that data to be available in .6. tobin's Q was used for the performance of the index for corporate governance as well as the particular provided is used. The results indicate that the performance there is a significant relationship between intellectual capital and firm performance. There is a significant relationship. Corporate governance index, the relationship between intellectual capital and affect its performance.