Dinin sosyal dayanışmaya etkisi
The effect of religion on social solidarity
- Tez No: 445797
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın konusu tarih boyunca insanlar arasında bir dayanışma, birlik ve beraberlik duygusu oluşturan dinin bu sosyal dayanışmayı sağlamadaki rolü ele alınmıştır. Genel olarak insanlar, bir arada yaşama ihtiyacı hissederler. Bu husus psikolojik bir ihtiyaçtan olduğu kadar, sosyal ve iktisadî bir gereklilikten de kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı fertler kendi çevrelerinde öyle bir düzen bulmalılar ki; bu düzen, onların kendi aralarındaki ilişkileri en iyi şekilde kuracak esaslara sahip bulunsun. İşte tarih içerisinde çeşitli milletler, farklı din, ideoloji ve sistemleri bu tür istek ve ihtiyaçlarını tatmin edebilmek gayesi ile benimsemişlerdir. Dayanışma toplumların devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Toplumların ayakta kalabilmesi, fertlerinin dayanışma, güven, birlik ve beraberliği şartlarına bağlıdır. İşte bu açıdan baktığımızda din insanları bir arada tutan önemli kurumlardan biridir. Din insanları kendi çevresinde toplayarak sosyal dayanışmaya katkı sağlamaktadır. Çalışma genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teorik ve kuramsal çerçeve dâhilinde din toplum ilişkileri ele alınarak, dinin sosyal gerçekliği, dinin sosyal boyutları ve işlevleri, din ve toplumun birbirleri üzerindeki etkileri, dinin sosyal bütünleşmeyi sağlaması, sosyal dayanışma ve dinin açıklanmasına yönelik yapısal-işlevsel ve çatışmacı kuramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde teoriden pratiğe geçiş olarak namaz, zekât, hac, oruç, kurban ve iyiliği emredip kötülükten alıkoyma konularının sosyal dayanışmaya etkileri ve bu alanda yapılmış uygulamalı çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The object of this study is role of religion, which spreads cooperation, unity and solidarity among the children historically, on the procurement of this social solidarity. In general, people want to live together. This situation is originated from a social and economic necessity, besides the psychological requirements. For this reason, people should find such an order that has the principles in order for them to establish relationships between each other in best way. Various nations in history have adopted different religions, ideologies and systems in order to meet such kinds of their needs and requirements. Solidarity is of significant importance for the continuity of societies. Survival of the nations depends on the solidarity, trust, unity, and togetherness of the individuals. Then, when considering the people from this aspect, religion is one of the most important institutions that keep people together. Religion contributes to the social solidarity by gathering people around itself. The study in general consists of two section.In section one; religion and society relations handled in theoretical and conceptual framework as well as the social truth of religion, the social dimensions and functions of religion, the influence of religion and society on each others, the social togetherness provided by religion, social solidarity and structural functional and conflicting theories that intended to illustrate religion are approached.In section two as passing from theory to practice the influence of salah, zakat, hajj, fasting, animal sacrifice and commanding the good and prohibiting evil on social solidarity and the studies have been applied in this area are mentioned.