Abdülkerim el-Müderris'in 'Nurul'l-İman' adlı eseri bağlamında itıkadi görüşleri
Abdulkari̇m Hand-in Müderri̇s 'Nurul-Faith' the theologi̇cal opinion in the context of monuments
  1. Tez No: 445798
  2. Yazar: MARDAN MUSTAFA MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İslâm dininde inanılması ve kalben kabul edilmesi gereken konulara genellikle“Akaid”ismi verilir. Dolayısıyla“Akaid”terimiyle kastedilen, iman esaslarıdır ve Akaid ilmi denilince ilk etapta zihinlere iman esaslarından bahseden ilim gelir. İslam akaidinin ilk ve en önemli kaynağı Kur'an-ı Kerîm, daha sonra da sahih hadislerdir. İslam akaidini oluşturan esaslar, Kur'an-ı Kerîm'de ve hadislerde hiçbir yoruma mahal bırakmayacak çok net ve yalın bir şekilde zikredilmiştir. Dolayısıyla Kur'an'da Allah'a, peygamberlerine, kitaplara, meleklere, ahirete, kaza ve kadere iman konusuna temas eden ve yer yer ayrıntılı bilgiler veren birçok ayet vardır. Hadis kitaplarının“iman, enbiya, tevhit, cennet, cehennem, kader, kıyamet”gibi bölümlerinde, iman esaslarıyla ilgili çeşitli açıklamalar yer almaktadır. Bu sebeple de Kur'an ayetleri ile başta mütevatir hadisler olmak üzere sahih hadisler akaidin temel kaynaklarını teşkil eder. Biz de eş-Şeyh Abdulkerim el-Müderris'in“Nuru'l-İman”adlı eseri çerçevesinde İlahiyyât,Nubuvvet ve Sem'îyat başlığı altında incelenebilecek konulara ne şekilde değindiğini tespit etmek üzere bu alanda söz konusu âlimin izlediği yol ve takip ettiği metodu açıklamaya çalıştık ve kelam ilmi dâhilinde bir araştırma yaparak ilgili alanda fikir sahibi olmak isteyenlerin hizmetine sunduk ki amacımız son derece objektif ve kayda değer tespitlerde bulunmaktır. Çalışmamızda ana ve alt başlıklar halinde giriş kısmında araştırmanın amacı ve önemi, genel çerçevesi, eş-şeyh Abdulkerim el-müderris ve ilmi hayati, ismi ve nesebi, doğumu veyetişmesi, ilmi ve müderrislik geçmişi, ilmi yolculukları ve hocaları, öğrencileri ve eserleri, vefatı ve bazı âlimlerin onun hakkındaki görüşlerini, birinci kısımda da Abdulkerim el-Müderris'in Nuru'l-İmân adli eseri bağlamındaki görüşlerini, ilahi sıfatlar hakkındaki metodu, Allah'ın varlığıyla ilgili delil ve görüşleri, selbî sifatlar ile ilgili görüşleri, maânî sifatlar ile ilgili görüşleri, Allah'ın isimlerine iman konusundaki yaklaşim ve görüşleri, imanın tanımı, imanın kıstasları, rü'yetullah meselesi hakkındaki görüşleri, Allah'ın fiilleri ve kaza ve kader ile ilgili görüşleri, ef âlu'l-ibâd ve halku'l-ef âl ile ilgili görüşlerini açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde ise eş-Şeyh el-Müderris'in nübüvvet ve sem'îyât ile ilgili görüşleri olan, nebi ve resul tanımı, peygamberlerin sayısı sıfatları ve günahsız olduklarıhakkındaki görüşü, peygamberlerin mucizeleri ile ilgili görüşü, veli ve Salihler hakkındaki görüşü, melekler ve cinler ile ilgili görüşü, kabir azabı ve nimetleri ile ilgili görüşü, kabirdeki sorgu-sual ile ilgili görüşü, sırat mizan ve Kevser havuzu ile ilgili görüşü, mizan ve terazi ile ilgili görüşü, şefaat ile ilgili görüşü ve cennet ve cehennem ile ilgili görüşü" olmak üzere söz konusu başlıkların altını objektif ve doyurucu bir şekilde doldurmaya çalıştık. Netice olarak da ulaştığımız sonuçları maddesel olarak şöyle sıralayabiliriz: eş-Şeyh el-Müderris son derece kolay ve anlaşılır bir üslûpla hareket etmiştir. Nûru'l-Îmân adlı eseri an önemli eseri olarak öne çıkmaktadır.Hak mezhebi savunarak ikna edici deliller ortaya koymuştur.Ayet ve sahih hadisler doğrultusunda görüş beyan etmeye çalışmıştır.İnanç alanındaki meşhur konular hakkında sözünü kısa tutmaya çalışmıştır.Kendisine özgü bazı düşüncelerinin olmasıyla beraber tamamıyla Eş'âriler yolundan gitmeyi tercih etmiştir.Yüce Allah için bir nefsi kelamın olduğunu ispatlamaya çalışmıştır.Kıyamet gününde müminlerin Yüce Allah'ı görebileceklerini açık bir şekilde ifade etmiştir.Hz. Peygamberin bazı mucizelerini zikretmiştir.Cinler âleminin melekler âleminden farklı olduğunu söylemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the religious principles of one of the Islamic religion scientist. In one of his significant book Noor Al-Iman. Al-Muddaris is considered as one of the most significant scientists in Iraq. His principles are regarded of private role to his followers. The Sheikh was brought up on the method of the ancientIraqi scientists. This has effect on his style to show his ideas as well its effect on his principles and his view to life and his understanding to versions. Sheikh is of Ashari doctrine in religion and he was accurately complied with the ideas of this school scientists and he has no specific idea to contradict the Ashaira scientists.. The Sheikh has a special method to show the sensitive ideas and issues; he shows the issues and then he explains them the ideas in them. He touched on all the religious issues and he has a vital role in theology. This can clearly been seen in using the ideas of this school when showing the religious principles. The Sheikh belonging to this school is not strange and that doctrine was greatly spread in Iraq and Kurdistan and his style was followed and affected on the style of his fellow scientists. I studied the ideas of the Sheikh through this book or to be compared with the ideas of other schools. The sheikh divided the book into three sections. Theology sections in which he refers to all the subject and as of Ashari doctrine, he touches on the ideas of other doctrines; I compared these ideas with the ideas of the Mutazila doctrine and I tried to assist the reader to see his consent to their (Mutazila) ideas and the ideas of Ashari school scientists. Prophets section and every thing related to it. Auditory section deals with our next life (in resurrection day). I tried to throw light on the ideas of the contradictors and reply them in an accurate scientific method and I got benefit from the various researchers` efforts concerning the Sheikh principles. I, also, tried to show the scientists ideas in different subjects and did my best to compare them with Sheikh`s ideas. This thesis, shows the most significant ideas of Sheikh Abdulkareem Almuddaris (God`s mercy be on him), I mention the most important conclusions as below: Al-Sheikh Al-Mudderis was contemporary with a flourish scientific religion where composition and publication spread in and media and communication means expanded and this helped to be in contact with the intellectual and scientific developments. He continued on demanding science and fundamental principles in Jurisprudence and spent his efforts to follow science since his youth. When his star began to glitter in his early youth and surpassed his colleagues and was educated by glorious religious men. The Shekh reached an advance stage of science as he was on the head of legal opinion in Iraq for long ages. The Sheikh supplied the Islamic libraries with abundant of fruitful works.He was the bearer of a sound principle and stout conduct; he was definitely a great Imam of the Muslims in doctrine and conduct. Great numbers of students and scientists learnt and educated by him; this reflects his sound beliefs.Al-Mudderis followed a simple method to show and discuss the religious issues. His book (Light of Faith/ Noor Al-Iman) is considered his most significant book.He was defender of the right doctrine. He relied on the Quran sayings and Prophet Hadith to prove the genius of his opinions and support them with logical and mental evidences.He didn't touch in details on some well-known issues but he only referred to them briefly.He agreed with the (Ashaira0 in all their opinions and never contradicted them but own he had his own methods of evidences. Like the Ashaira, he proved the psychological talk of God and he denied to be God`s and he satisfactorily defended the Ashaira ideas in this case and criticized the other doctrines and rejected the Ashaira doctrine to be identical with that of the Mutazila doctrine. Al-Mudderis confirmed that the Belivers shall God with eyes on their head on resurrection day and proved that with Quran saying and prophet hadith. He mentioned that Mutazila deny to see God on resurrection day and he rejected them perfectly.He referred to some miracles in Quran.He believed that Jinn is an independent world from Angels. He clarified stoutly that the question, torture and comfort of grave are permanent affairs and Sunna citizens agree on tat but contradict its manner. In regard Maad, the unbeliever Arabs and natural philosophers absolutely denied this. But the divine philosophers accepted the spiritual but rejected the physical of it based on their belief of no-existence of it. This is what they disbelieve in.He confirmed that weight and scale on resurrection day is permanent by Quran, Sunna and consensus. Al-Mudderis proved that intercession is confirmed by Sunna citizens, it is intercession for God of torture and he showed thal Mutazila deny this intercession. To them, intercession is for promotion and increase of reward only not for the unbelievers who entered hell or deserved to enter it. Al-Mudderis, like the other Sunna citizens, is the existence of paradise and hell.These are some facts which I conclude hoping to be approved by you. The right is from God and failure from me and devil. I pray God to teach us the fruitful things and get benefit from what we learn and reward us in the world and on resurrection day. Praise be to God of the World.Peace be on the prophet and his followers. .