Milli Selamet Partisi ve 14 ekim 1973 genel seçimleri
National Salvation Party and 14 october 1973 general elections
- Tez No: 445799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türkiye'de dini cemaatlerin içinde olan bazı kesimler geleneksel mirasla yeniden buluşmayı ön gören bir siyasal yapı oluşturma, siyasi alanda söz sahibi olma ve temsil edilme çabası içine girdiler. Böylece siyasi alanda dini referansları merkeze alan gelenekselci siyasi partiler ortaya çıktı. Bu özellikteki partilerden biri de Milli Selamet Partisi (MSP) dir. MSP kurulduktan sonra düşünce yapısını Milli Görüş olarak adlandırdı. Parti yönetimi ve özellikle de hareketin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Milli Görüş ideolojisine manevi ve yerli anlamlar yükledi. Milli Görüş ideolojisinin ilk kez MSP'yle genel seçime girmesi, dinsel reaksiyonun Türk siyasi hayatındaki deneyim ve örgütlenmesi açısından yeni bir yapılanmanın gelecekteki referansı olmuştur. MSP, Cumhuriyet tarihinde geleneksel ve dini değerleri miting meydanlarında ifade etme bakımından, öncekilere göre daha cesur ve keskin ifadeler kullanan bir siyasi yapılanmadır. Böylelikle MSP Türkiye'de siyasal İslam'ın en büyük temsilcisi haline gelmiş, sonrasında Milli Görüş'ün kurduğu siyasi partiler bu çerçevede siyaset yapmışlardır. Bu çalışmamızın amacı Türk siyasetinde önemli bir yeri olan MSP ve bu partinin 14 Ekim 1973 genel seçimlerindeki durumunu ve etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Some groups that are in religious communities in Turkey tried to enter on a meeting with traditional heritage again, have a say in the political field and wanted to be represented. Thus, religious references centered political parties appeared. National Salvation Party is one of them. Once founded, the National Salvation Party named their frame of mind as national vision. Party leadership of the movement Asst.Prof. Necmettin Erbakan ascribed indigenous and spiritual meanings to the ideology of national vision. For the first time, the national vision ideology appeared in National Salvation Party in general elections. It became as a reference to a new structuring for islamic reaction in Turkish political life and when compared with the other parties, the organization uses more courageous and sharper expressions to express traditional and religious values in their meetings. Thus, National Salvation Party had been the greatest representative of political Islam. Then, the political parties that set up by national opinion did politics within the framework of this ideology. The goal of this thesis is researching the National Salvation Party which has an important place in Turkish politics and its position and effects on October 14,1973 general elections.