Gazzâli'nin bâtınîlik eleştirisi
Ghazzali 's batiniyya criticism
  1. Tez No: 445800
  2. Yazar: MUHAMMED NURULLAH KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ERDEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Gazzâlî'nin Bâtınîlik Eleştirisi”adlı çalışmamızda ilk olarak Bâtınîlik kelimesinin etimolojisi, niçin böyle isimlendirildikleri, Bâtınîliğin tanımı, geçirdiği evreler, inanç esasları, insanları kazanmada kullandıkları yöntem ve metotlar ele alınmıştır. Konunun iyi anlaşılması için tezimizin başında Bâtınîlerle ilgili geniş bilgilere yer verilmiştir. İkinci olarak Gazzâli'nin Bâtınîlik eleştirisi üzerinde durulmuştur. Gazzâli'yi Esoterik bir yapıya sahip olan Bâtınîleri eleştirmeye iten ilmi ve siyasi nedenler, Gazzâlî'nin amacı, misyonu, Gazzâli'nin Bâtınîlerle ilgili yazdığı eserleri ve bu eserlerde Bâtınîleri nasıl tanıttığı, onları eleştirdiği noktalar ve onların fikirlerini bertaraf etmek için ortaya koyduğu deliller ve onlara yaklaşım tarzı ele alınmıştır. Gazzâli'nin Bâtınîlerle ilgili eserlerinde ortaya koyduğu deliller göz önünde bulundurularak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Gazzâlî the batiniyya criticism”from our study the etymology of the first batiniyya words, why so named that, Batini definition of its phases, principles of faith, the methods they use to make the people and methods are discussed. extensive information on the abdomen at the beginning of this thesis for the understanding of the subject are included. Second, it focused on Ghazzali's batiniyya criticism. Ghazzali esoteric structure having esoteric criticized the push scientific and political reasons, Gazzâlî The purpose of the mission, Ghazzali's works written about the esoteric and how to introduce the abdomen in these works, them raving and evidence and put forward to eliminate their ideas their approach is discussed. The evidence revealed in works related to the abdomen Ghazzali tried to obtain a result in mind.