İsra süresinde mecazi ve kinayeli anlamlar
Isra figurative and allegorical meaning in time
- Tez No: 445801
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çok uzun bir zaman dilimini kapsayacak bir araştırma ve okumadan sonra İsra suresinde var olan gizli sırlar, derin anlamlar ve göz kamaştırıcı üsluplardan hareketle ben de çalışmamı söz konusu surede geçen mecaz ve kinaye dolu cümlelere hasrederek sure içinde vurgulanmak istenen amaçları gayet yalın bir dille ifade edip ortaya çıkartmaya çalıştım. Bunu yaparken de ortaya koymaya çalıştığım en önemli neticeleri ise şöyle sıralayabilirim: 1. Böyle bir araştırma beyâni/açıklamalı çalışmalar gurubu içerisinde olduğu için biz de çalışmamızda, bazen görüş mekanizmasının da devreye konmasıyla beraber Kur'an metinleri üzerindeki çalışmalar hakkında objektiflik şartlarının da olması gerektiği fikrini ön plana çıkartmaya çalıştık. Bu itibarla (bu tür yaklaşımlar baz alınarak) delil ve kanıt çerçevesi dahilinde sarf edilen önemli çabaların zaman zaman şer'î açıdan sakıncalı görülen Dirayet Tefsiri kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğinin de altını çizerek aslında sadece rivayet tefsirlerinin göz ardı ettiği gizemli ve sihirli anlam, ifade ve üslupları kesin bir yargıya gitmemekle beraber ortaya çıkarılması amacı üzerinde durduk. 2. Hz. Peygamberin miraç hadisesiyle ilgili olan surede vakıf olduğumuz kadarıyla gerek ayetler gerek cümleler gerekse sözcükler arasındaki o ilahi ahenk ve musikiyi de araştırmamız esnasında vurgulamaya çalıştık. 3. İnanç, bireysel ve toplumsal hayat tarzı, ibretler ve ilâhi mucizeler şeklinde yaklaşık on beş konuya değinilen surede en çok miraç olayına dikkatlerin çekildiği bununla beraber Yahudilerin yeryüzündeki bozgunculuklarının da son derece akıcı üsluplarla altı çizilmeye çalışıldığını ortaya çıkartmaya gayret ettik. 4. Çeşitli irtibatlarıyla beraber mecaz-ı mursel ve kinaye boyutunun nassın estetik şekline ne denli bir ekstra güzellik sağladığını belirterek Kur'an üslubunun mana ile olan bağlantısını surede geçen ilgili ayetler üzerinde vermeye ve açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
1. This type of graphic studies, which rely objective conditions for the study of the Quranic text, with the realization of the opinion, and make the effort within the scope of the evidence, not the opinion of the explanation is prohibited in Islam. 2. Al-Isra of Meccan fence medium height relatively speaking, has been associated with descent incident of Isra and Miraj 3. Al-Isra was characterized by frequent topics, and diversity, between the doctrine of individual and collective behavior, and lessons and divine laws and miracles. 4. Varied graphical methods in Surat Al-Isra, which shows the richness of meaning in this Surah. 5. Contribution sender metaphor in various surah his connections to give aesthetic value to the text, was to shed light on the central aspects of the picture painted by the Quranic expression, by observing one of these relations between meanings, without compromising the original sense of the term. 6. Al-Isra spruced up the art of metaphor, where he gained an aesthetic tinge in the method, and the novelty of expression through the embodiment of meanings mental and metaphysical truths blocks of concrete and influential sends the recipient to interact, reflection and consider caps, with its power of suggestion in the carrot and the stick. 7. The message indicated that the meanings metonymy is not a purely metaphor, but compromise is located between fact and metaphor 8. The context of a prominent role in altruism desired color chart, has revealed the look for it through applied examples given in the course of research. The plan of research : I divided the research into three sections: The introduction, the first section allocated to boot, and the second section allocated for metaphor in Surat Al-Isra, and the third section allocated for a metaphor in Surat Al-Isra.