Piyasalaşma bağlamında üniversite sanayi işbirliği ve teknokentler
The university industry collaboration and technocities (Technoparks) in the context of marketization
  1. Tez No: 445802
  2. Yazar: BİRGÜL ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de“üniversite-sanayi işbirliği”adı altında üniversitelerde ve üniversite yakınlarında kurulan teknoloji geliştirme bölgeleriyle ilgili süreç ve uygulamaların çözümlenmesidir. Araştırmada küresel sermaye birikimi süreci ile ilişkiler bağlamında üniversitelerde yaşanan dönüşümün hangi pratikler üzerinden yürütüldüğü ve bu uygulamaların sonuçları teknokentler özelinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede teknokentlerde çalışan insangücünün niteliği ve istihdam koşulları, teknokent şirketlerinin küresel sermaye ile ilişkileri, kamusal yarar sağlayacak türde bilgilerin teknokentlerde üretilme olanakları, teknokentlerin bireysel ve akademik kimliklere yansıması araştırmanın temel sorularını oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı izlenmiştir. Bu çerçevede Ankara'da belirlenmiş iki kamu üniversitesinin Teknokentinde faaliyet gösteren firma sahibi/yöneticisi, akademisyen ve öğrencilerden yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin gizliliğinin sağlanması için bu iki kamu üniversitesi“Ateş”ve“Toprak”isimleriyle kodlanarak rapora yansıtılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre teknokentlerde standart mesai ve aylık ücretlendirme üzerinden personel istihdam edildiği ancak akademisyen ve öğrencilerin gerek çalışma saatleri, gerekse aldıkları ücretler bakımından katkı oranında esnek bir istihdam sistemine tabi olduğu anlaşılmıştır. Teknokentlerde ürüne dönük, ticarileştirilebilme potansiyeli olan bilgi ve bu bilgilerin ilişkili olduğu alanlarda, özellikle de uygulamalı bilimler olarak adlandırılabilecek olan mühendislik alanları ile tıp ve biyoteknoloji gibi alanlarda bilgi üretilmektedir. Ar-Ge proje destekleri de bu alanlarda yapılan projelere verilmekte; hangi bilginin üretileceği konusunda piyasa tercihleri belirleyici olmaktadır. Bu nedenle kamusal yararı yüksek bilgi üretilse bile değişim değeri için üretilmekte ve ücretsiz olarak ihtiyaç sahibine ulaştırılması mümkün olamamaktadır. Teknokentlerde en önemli görülen ama en çok ihlal edilen etik normların bilgi güvenliği, bilginin mülkiyeti ve gizliliği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse the process and practises regarding to the technology development zones situated in and near the universities in the name of“the university-industry collaboration”. This research tries to determine the causes and results of the transformation in universities through the cases of technocities which launched by universities in the context of global capital accumulation and marketization. In this framework the main problems of this research are the quality of the labour force and conditions of the employment in technocities; relations of technocity companies with global capital; the possibilities of knowledge production for public interest in technocities; the reflection of technocities on individual and academic identities. In the design of the study qualitative research approach was used. In this context, data collected through semistructured interviews with company managers, academics and students in the technocities of two public universities in Ankara. In order to ensure the privacy of data, these two public universities names were coded as“Fire”and“Earth”. According to the results of this research, the employees have standard working hours and salaries but academics and students who are working in technocities have variant salaries and working hours depending on their contribution. The results have also shown that knowledge production mostly depends on commercial aims and applied sciences such as engineering, medicine and biotechnology. The funds for R&D project is also given to projects in these fields; the preferences of market have been decisive on which knowledge is to be produced. Even if, the knowledge is produced for high public interest, it is still supplied for the exchange value which is not possible to transfer to the needy people for free of charge. It seems that the most important but also the most violated ethical norms in technocities are security of knowledge, intellectual property and copyright.