Görselli ve sözel olarak ifade edilen matematik maddelerinin test ve madde istatistiklerinin incelenmesi
The examination of the test and item statistics of visualised and verbal mathematics items
- Tez No: 445804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE DENİZ GÜLLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, sözel ya da görsel olarak ifade edilmiş 7. sınıf matematik sorularının test ve madde istatistikleri arasında manidar fark olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma karma araştırma modelindedir. Nicel veriler, Ankara/Çankaya'da yedi farklı ortaokulda öğrenim görmekte olan 292 yedinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Araştırmada, 7. sınıf matematik dersine yönelik bir başarı testi görselli ve sözel olmak üzere iki form olarak geliştirilmiştir. Araştırma grubundan 10 öğrenci belirlenmiş ve yarı-yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, görselli ve sözel formun test puanları ve yanıtlanma süreleri arasında görselli form lehine manidar fark olduğu gözlenmiştir. Test güvenirlikleri arasında manidar fark yoktur. Madde istatistiklerinin ise görselin test maddesindeki işlevine bağlı olarak farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Görüşme sonuçları, öğrencilerin genel olarak görsel içeren sorulara yönelik olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermiştir. Sorulardaki görsel varlığı, öğrencilerin yanıtlama isteğini, sorunun anlaşılırlığını ve yanıtlanabilirliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine whether there is significant difference between test and item statistics of visualised and verbal 7th grade mathematics items. This research is based on the mixed-design model. The quantitative data was gathered from 292 7th grade students who are studying at ten different middle schools in Çankaya/Ankara. In this research, a 7th grade mathematics achievement test was developed by the researcher as visualised and verbal forms. 10 students among the research group were selected and interviewed by utilizing semi-structured interview form. As the findings of the study, there was significant difference between average of test scores and response time of two forms with respect to visualised form. The difference between item statistics were changeable in terms of the function of the visual. The results of the interviews showed that students have positive views toward the visualised questions. The existence of visual in the question increased the students' willing to answer the question, comprehensibleness and the responsiveness of the questions.