Kaynaştırma uygulamaları yürütülen okul öncesi sınıflarda sınıf içi geçişlerin incelenmesi
Examination of in-classroom transitions in inclusive preschool classrooms
  1. Tez No: 445805
  2. Yazar: EMEL ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada kaynaştırma uygulamaları yürütülen okul öncesi sınıflarda sınıf içi geçişlerde var olan durumun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde desenlenen bu araştırmanın çalışma grubunu, MEB'e bağlı 9 bağımsız anaokulunda görev yapan 30 okul öncesi öğretmeni ve bu öğretmenlerin sınıflarındaki 30 özel gereksinimli çocuk (ÖGÇ) ve 30 ortalama çocuk (OÇ) oluşturmuştur. Ankara Valiliğinden araştırma için gerekli izinin alınmasından sonra çalışmada yer almayı gönüllü olarak kabul eden öğretmenler ve sınıflarındaki çocuklarla bu çalışma başlatılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla Bilgi Formu ve Okul Öncesinde Sınıf İçi Geçiş Gözlem Formundan (OSİF) yararlanılmıştır. Araştırmanın amaçlarına ilişkin verileri toplamak amacıyla yapılandırılmış gözlem tekniği kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin ve çocukların sınıf içi geçişlerde var olan durumlarını belirlemek için öğretmenler tarafından belirlenen günlerde geçişlerin doğal ortamında gerçekleştiği haliyle video kayıtları alınmıştır. Bu video kayıtları üzerinde incelemeler yapılmış,verilerin analizi için toplanan veriler önce OSİF'e işlenmiş ardından tüm veriler SPSS 17.0 paket programına yüklenerek araştırma soruları çerçevesinde betimsel (frekans,yüzde, ortalama) ve karşılaştırma (Mann Whitney U Testi) analizleri yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerin sonunda, kaynaştırma uygulamaları yürütülen okul öncesi sınıflarda öğretmenlerin sınıf içi geçişlerin tamamında geçiş stratejisi kullandıkları; öğretmenlerin sınıf içi geçişlerde farklı türde geçiş stratejileri kullandıkları ancak alanyazında kullanılması önerilen bazı stratejileri kullanmadıkları;öğretmenlerinin sınıf içi geçişler için iki saatlik öğretim zamanının %21,18'sini harcadıkları; öğretmenlerin sınıf içi geçişlerin yarısından çoğunda çocuklara geçişleri tamamlamaları için ipucu sağladıkları; ÖGÇ'lere sağlanan ipuçlarının OÇ'lere sağlanan ipuçlarından anlamlı düzeyde fazla olduğu; sınıf içi geçişlerin yaklaşık 1/3'ünde çocukların problem davranış sergiledikleri; ÖGÇ'lerin sınıf içi geçişlerde OÇ'lere göre anlamlı düzeyde daha fazla problem davranış sergiledikleri ve ÖGÇ'ler ile OÇ'lerin sınıf içi geçişler için harcadıkları sürenin anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the existing condition of in-classroomtransitions in inclusive preschools. Descriptive model was used in this study in whichthe study group consisted of 30 preschool teachers, who volunteered and worked in 9inclusive preschools from Ministry of National Education (MoNE) in Turkey, and 60children in these teachers' classrooms, 30 of whom had special needs (SN) and 30 weretypically developing and were described as average children (AC). The study began bygathering the official approval of the Ankara governor's office. For data collection, Information Form and Classroom Transitions of PreschoolsObservation Form (CT-POF) were used. During data collection, structured observationswere conducted. Transitions in inclusive preschools were video recorded in naturallyoccurring settings during the times when teachers preferred. To analyze these videorecordings, all the data gathered from these observations were coded firstly by usingCT-POF and then they were transferred to SPSS 17 program and then descriptivestatistics (frequency, percentage, and mean) and comparison tests (Mann-Whitney U)were conducted. The results showed that inclusive preschool teachers used transition strategiesfor all in-classroom transitions; they used different types of transition strategies but did not use most of the strategies which were suggested to be used in the literature; teachers spent 21.18% of the two-hour school time for in-classroom transitions; teachers used prompting techniques for more than half of the in-classroom transitions; there was a significant difference between their use of prompts to groups of children, i.e. teachers used more prompting techniques for children with SN than AC; children displayed problem behaviors during nearly one out of three in-classroom transitions; there was a significant difference between two groups of children, i.e. children with SN displayed more problem behaviors than AC and there was not a significant difference between the duration to complete classroom transitions of two groups of children.