Medya sanatının kuramsal kaynakları ve medya sanatı estetik biçim teorisinin ilk sınırları
Theoretical sources of media art and media art aesthetic form theory's first contents
- Tez No: 445822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Medya sanatının kuramsal kaynaklarını konu edinen bu tez ile modern sanat sisteminin bugün medya ve yeni medya sanatları olarak bilinen yeni sanat sistemlerine dönüşmesindeki algı ve eser üretim yaklaşımları üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Tekniğin ve bilimsel bilginin sanat içerisine girerek hangi değişimleri yarattığı ve bu sayede insanın biçim mekanizmasına sahip bir canlı olduğunun ve daha da ileriye giderek, insanın çağdaş estetik yaklaşımların bilgi ve ilericilik temeline dayalı bir yaratıcılık ve haz sistemi sürecine nasıl dönüştüğünü anlatan bir araştırma olduğu belirtilmelidir. İlgili manifesto metinleri, sanat eleştiri yazıları, sanat eserleri, süreçle ilgili bazı önemli toplum teorileri incelenmiş olunup, geçmiş estetik yaklaşımlar ve modern estetik yaklaşımlarda sahip olunan ortak biçim mekanizma algısının varlığı üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak elde edilmeye çalışılan nokta yeni bir estetik biçim teorisinin ilk sınırlarının oluşturulmaya çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the theoretical origins of media art, the transformation of modern art system into media art system, the change in art with the impacts of scientific information and the modern perception of creativity have been studied. At the end of the study, it has been concluded that human being has a mechanism of forming. Additionally, it is explained that creativity is transformed into a new perception of aesthetics with the presence of information and progressiveness. In the scope of the research; the texts of manifestos, art critiques, artworks and past aesthetics approaches have been examined. Briefly, the first boundaries of mechanism of forming theory and a new aesthetics forming theory has been created.