Seyahatnamelere göre XIX. yüzyılda Kazakların sosyal ve kültürel hayatı
Social and cultural life in Kazakhs in 19th century according to the travel writings
  1. Tez No: 445851
  2. Yazar: KHALIDA DEVRISHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma, XIX. asır boyunca Kazak bozkırlarına seyahat eden ve çoğunluğu Rus uyruklu asker, diplomat, bilimadamı, misyoner ve bürokratın bölge hakkında tutmuş oldukları rapor, günlük, gezi notu, istatistik vb. belgeler ışığında, söz konusu dönemde Kazakların sosyal, kültürel ve iktisadi hayatını irdelemektedir. Çalışma kapsamında ele alınan seyahat notları, tüm yönleriyle incelenip mukayese edilmiştir. Yazılan satırlara seyyahların bölgeye geliş amaçları, hangi sosyal ve mesleki sınıfa mensup oldukları, dünya görüşleri ve bölge insanına karşı besledikleri duygu ve düşünceler inceden inceye tesir etmiştir. Bu sebeple zaman zaman sübjektif bakış açıları, önyargılı tasvirler ve art niyetli düşünceler dikkati çekmektedir. Bu nedenle aktarılan bilginin kaynağını ve doğruluğunu sıkı bir şekilde tenkit ve tetkik etme zorunluluğu doğmuştur. Seyyahların aktarmış olduğu bazı bilgiler son derece mühim ve başka yerde benzerine rastlanamayacak derecede orijinal bilgilerdir. Zira konar-göçer bir toplum olan Kazakların gündelik hayatına inmeyi amaç edindiğimiz bu çalışma çerçevesinde onları en yakından gözlemleme fırsatı bulan ve aralarında zaman geçiren bu kimselerin bize aktardıkları bilgiler başka hiçbir kaynağın sahip olamayacağı derecede mühim ayrıntılar içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the social, cultural and economic life of the Kazakhs throughout the 19th century, under the light of documents such as reports, diaries, travel notes and statistics kept on the region by foreign soldiers, diplomats, scientists, missionaries and bureaucrats travelling to Kazakh steppes in the period in question. Travelling notes studies within the scope of the research were analyzed and compared in every aspect. The lines written were affected in depth by the purposes of the travelers for coming to the region, the social and occupational class they belong to, their world perspectives as well as the feelings and thoughts they have for the people of the region. Therefore, subjective perspectives, biased depictions and malevolent thoughts strike the attention at times. That is why, the obligation to strictly criticize and analyze the source and accuracy of the information transmitted occurred. Some of the information provided by the travelers is extremely important and uniquely original that can have no match. The information provided to us by the people that had the chance to observe and spend time with the Kazakhs, who are migrant settler communities and whose daily lives we aim to dwell into within the framework of this study, include extremely important details that no other source can have.