Alman coğrafyacı Carl Ritter'in coğrafya bilimine katkıları
The contributions of German geographer Carl Ritter to the science of geography
  1. Tez No: 445852
  2. Yazar: SEVİL TOP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanoğlu, var olduğu andan itibaren doğal-beşeri mekânı anlamaya ve tasvir etmeye çalışmıştır. Bu açıdan coğrafya bilimi önemli bir tarihe sahiptir. Eski Yunan'dan itibaren sürekli olarak zenginleşen coğrafya bilimi Alman coğrafyacılar Humboldt ve Ritter ile bilimsel kimliğini kazanmıştır. Çalışmamızda coğrafya tarihinde modern beşeri coğrafyanın kurucusu olarak kabul edilen Carl Ritter ve eseri Erdkunde ele alınmıştır. Carl Ritter'in coğrafya bilimine kazandırdıklarını anlatmadan önce ilk olarak Ritter'e kadar olan coğrafya tarihi incelenmiştir. Sırasıyla baktığımızda çalışmamızın birinci bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise ilkçağda, ortaçağda, yeni ve yakın çağda coğrafyada yaşanan gelişmelere ve dönemin coğrafyacılarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde modern coğrafyanın ortaya çıkışı ve bunun Avrupa ülkelerindeki önemli öncüleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde Carl Ritter'in biyografisi işlenmiştir. Ritter'i çocukluğu, eğitim hayatı, iş yaşantısı sırasıyla ele alınmıştır. Bir sonraki bölüm beşinci bölüm ise Ritter'in bilimsel kişiliğine ve onun önemli eseri Erdkunde' ye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human has tried to understand and described natural-human place from his/her existence to modern day. When considered fron this point of view, science of geography has an important history. Ever getting rich from ancient greek, the science of geography has gained the scientific identify with German geographers Alexander von Humboldt and Carl Ritter. In this study, we have researched Carl Ritter who is accepted as the founder of modern human geography. Before ritter's contribution to the geography, we have mentioned history of geography till Carl Ritter. In the first section, we have emphasized purpose, content and mehtod of the study. Development of geograhy and geography in ancient times, medieval and new age has been mentioned in second section. We have in third section emphasized appearance and pioneer of modern geography in European country. And then in fourt section biography of Carl Ritter has been decribed. Ritter's childhood, education life and career has been mentioned in this chapter. In next section has been mentioned scientific personality of Carl Ritter and his great study Erdkunde.