Sınırlar, manevralar, yatkınlıklar: Hukuk ve siyaset ilişkisi bağlamında Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Suçu
Borders, maneuvers, dispositions: The crime of provocation of hostility and grudge in society in context of relation between law and politics
  1. Tez No: 445863
  2. Yazar: KADİR ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM ÜMİT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma, ifade özgürlüğünü sınırlayan hukuk normlarının tarihsel ve siyasal dönüşümle olan ilişkisini incelemeyi amaçlıyor. Farklı kitleleri hedefleyen ve hukuksal metinlerde farklı yerlerde düzenlenen birçok suçu ortaklaştıran bir üst kavramın imkânını tartışmaya açıyor. Bunun için Türkiye siyasal alanı bağlamında gündelik konuşmalarda sıklıkla kullanılan“düşünce suçu”nun, bu suçları karşılama kabiliyeti inceleniyor. Bunun yanında çalışmada, ifade özgürlüğünü düzenleyen normlar ve bunların bağlı olduğu yargısal pratikler analiz ediliyor. Yargısal uygulamalardaki örüntülerin hukukçuları ve hukukçu olmayan vatandaşları nasıl etkilediği ise Pierre Bourdieu'nün alan teorisi ve habitus kavramı ile açıklanmakta. Çalışmada hukukun siyasetle olan ilişkisi, yarı özerk bir toplumsal sistemi ifade eden“hukuk alanı”kavramı ile incelenirken, aktörlerin söylemeye/susmaya ilişkin yatkınlıklarını açıklamak için“dilsel habitus”kavramı kullanılıyor. Düşünce suçlarının çok boyutlu ve esnek yapısıyla Türkiye'nin modernleşme deneyimi içerisinde bunların siyasal iktidara nasıl bir manevra alanı sağladığı ve bunun işleyişi inceleniyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the norms that limit freedom of speech with relation between political and historical transformation. It opens up possibility of a meta-concept, which can commonize the various crimes that target different social groups and are regulated different places of legal texts for discussion. In order to do that, it has been analyzed that ability of the“thought-crime”concept, which is generally used in daily conversation in context of Turkey's political field. Besides, the norms which regulates freedom of speech and judicial practices of these norms have been analyzed. The question of how do the patterns in the judicial practice affect the jurists and citizens who are not related to law is examined in the framework of Pierre Bourdieu's field theory and notion of habitus. In the study, while law's relation with politics is examined with a concept named“juridical field”which reflects a semi-autonomous social system, dispositions of agents' regarding express or remain silent are explained with help of concept of“linguistic habitus”. It has been also analyzed that how these crimes provide a field of maneuvers to political power and their operation with their flexible and multi-dimensioned structure, in the Turkey's experience of modernity.