Antoine Volodine'in yapıtlarında post-egzotik yaklaşım
The post-exotic approach in the works of Antoine Volodine
- Tez No: 445864
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MELEK DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
“Antoine Volodine'in Yapıtlarında Post-Egzotik Yaklaşım”başlıklı bu tez, yazarın farklı adlarla yayımladığı Ecrivains, Les Aigles Puent, Bardo or not Bardo, Le Post-Exotisme En Dix Leçons, Leçon Onze, Melekler Gezegeni (Des Anges Mineurs), Nos animaux préférés, Vue sur l'ossuaire, Dondog ve Onzes Rêves de Suie adlı yapıtlarından yola çıkarak, bilinen dünyanın ötesinde kendine ve kendisinin yarattığı diğer yazarlara ait düşsel bir evren yaratan yazarın, post-egzotik olarak nitelendirdiği yazın kuramını açımlamaya çalışmaktadır. Özgün ve sıra dışı çizgisi ile çağdaş Fransız yazın dünyasında farkındalık yaratan Volodine, farklı yazar kimlikleri ile kaleme aldığı tuhaf ve anlaşılması güç yapıtlarını tanımlamak için post-egzotik sıfatını kullanır. Post-egzotik yazarlar topluluğuna ait yazarların imzasını taşıyan anlatıları, insanlığın sonunu hazırlayan karanlık XX. yüzyılın kolektif hafızasından beslenir. Shaggå, narrat, entrevoûte ya da novelle, romånce gibi özgün tür adları verdiği post-egzotik anlatıları, toplumsal bilinçaltının derinliklerinde yatan acı gerçekleri gün yüzüne çıkartır.Birçok post-egzotik yazarın imzasını üstlenen Volodine, post-egzotik yazının kuramsal niteliğindeki yapıtı Le Post-exotisme En Dix Leçons, Leçon Onze'da ayrıntılı olarak post-egzotik yazının türsel ve biçimsel özelliklerinden söz eder.
Özet (Çeviri)
The present thesis, entitled“The Post-exotic Approach in the Works of Antoine Volodine”, focuses in order to disclose on the literary theory that the French writer developed and qualified as“post-exotic”, while creating an imaginary universe of his own and of other writers that he also invented based on his writings Ecrivains, Les Aigles Puent, Bardo or not Bardo, Le Post-Exotisme En Dix Leçons, Leçon Onze, Des Anges Mineurs, Nos animaux préférés, Vue sur l'ossuaire, Dondog and Onzes Rêves de Suie, which he published under different pseudonyms. Volodine, who established a new type of awareness in contemporary French literature with his genuine and extraordinary style, uses the term“post-exotic”to define his peculiar and complicated works that he created under different author identities. His narratives, which carry the signatures of imaginary post-exotic authors, are fed by the collective memory of the dark twentieth century that demolished the humankind. His post-exotic writings, which he calls as Shaggå, narrat, entrevoûte or novelle, romånce, uncover the harsh reality that lies in the depths of social unconsciousness.Volodine, who takes over many different identities of post-exotic writers, discusses the thematic and structural characteristics of the post-exotic literature in detail in his Le Post-exotisme En Dix Leçons, Leçon Onze, which is actually considered to be the theoretical work of the post-exotic literature.