Kırgız Türkçesi ile Altay Türkçesinin tarihsel-karşılaştırmalı şekil bilgisi (İsim)
A historical-comparative morphology of Kyrgyz Turkish and Altai Turkish (Noun)
  1. Tez No: 445862
  2. Yazar: NAZGUL KADYROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLZURA CUMAKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Türk tasniflerinin çoğunda en yakın lehçeler olarak nitelendirilen ve Genel Türk Dili alanının kuzeydoğusunda yer alan Altay Türkçesi ile kuzeybatısında yer alan Kırgız Türkçesi isimlerinin art zamanlı (diyakronik), eş zamanlı (senkronik) karşılaştırmalı incelenmesi, sözü edilen iki lehçe arasındaki sınıfsal benzerlik ve farklılıkların tespiti oluşturmaktadır. Üç esas bölümden,“Giriş”,“Sonuç”ve“Metinler”gibi kısımlardan oluşan bu çalışmanın,“Giriş”kısmında çalışmanın amacı, aktüelliği, kullanılan edebiyatların kısaca değerlendirilmesi, malzemeler ve metotları üzerinde durulmuştur. I. Bölümde Kırgız ve Altay Türklerinin genel tarihi, etnik oluşumu ve ortak yönleri, tarihte yaşanan temas noktaları ve bunun izleri anlatılmıştır. 2. Bölümde Kırgız ve Altay Türkçesinin Genel Türk Dili içindeki yeri belirlenmeye çalışılmış, bugüne kadar Altay ve Kırgız Türkçesi ve ağızları üzerine yapılan çalışmalardan, Altaycanın ve Kırgızcanın ağız özelliklerinden genişçe söz edilmiştir. 3. Bölüm“İsim”kavramı üzerine durulmuş ve Kırgız Türkçesi ile Altay Türkçesi isimlerinin şekilbilgisi özellikleri, konuyla ilgili sesbilgisi, kelime yapım sistemi, sözdizimsel yapısı ve söz varlığı çerçevesi kapsamında karşılaştırılmalı değerlendirilmiştir.“Sonuç”kısmında inceleme sonucunda ortaya çıkarılan veriler sıralanmıştır.“Metinler”kısmında ise iki lehçeden de örnekler sunulmuş ve bunların Türkiye Türkçesine çevirisi verilmiştir.“Kaynaklar”kısmında çalışmamızda kullanılan bütün kaynakların listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine Altai Turkish located in the northeast and Kyrgyz Turkish located in the northwest of the General Turkish Language described as the nearest dialects in the most Turkish classifications simultaneously (synchronized), diachronically and to identify similarities and differences between two mentioned dialects. This study consist of three main sections,“Introduction”,“Conclusion”and“Texts”and in“Introduction”the purpose of the study, actuality, brief evaluation of the literature used, the material and methods are focused. In the 1st section general history, ethnic composition and common aspects of Kyrgyz and Altai Turks, the contact points that happened in the past and its tracks are described. In the 2nd section the place of the Kyrgyz and Altai Turkish in General Turkish Language is tried to determine, studies done about Altai and Kyrgyz Turkish and its dialects so far and the features of Kyrgyz and Altai dialects are mentioned in detail. In the 3rd section“Noun”concept is focused and morphology features of Kyrgyz Turkish and Altai Turkish, phonetics related to the subject, word construction system are evaluated within the context of the syntactic structure and vocabulary. In“Conclusion”, data is uncovered as a result of the examination is listed. In“Texts”examples from two dialects are presented and the translation into Turkey Turkish is given. In“Resources”, all resources used in our study are listed.