Yerel yönetimlerin gelir gider durumunun incelenmesi: Bir Büyükşehir Belediyesi uygulaması
Analaysis of income and expenses structure in local government organi̇zation: An application of a municipality
  1. Tez No: 445889
  2. Yazar: MURAT DEVELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son zamanlarda hızlı nüfus artışının da etkisi ile birlikte toplumun ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Artan ihtiyaçların karşılanması zamanla zorlaşmakta ve merkezi yönetim şekillerini benimseyen yapılarda bu ihtiyaçlara hizmet sunmak imkânsız hale gelmektedir. Oluşan bu durum sonucunda yerel yönetimlerin önemi ve gün geçtikçe dünya genelinde yerel yönetimlerin iş yoğunlukları artmaktadır. Yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları artmış, fakat insan ihtiyaçlarının sınırı olmadığı için yerel yönetimler sürekli olarak mali açıdan sorunlar yaşamışlardır. Tez çalışması kapsamında yerel yönetim birimleri olarak il özel idareleri, belediyeler ve köylerin görev ve sorumlulukları, gelir ve giderler yapılarının durumunu içeren literatür taraması ve ilgili mevzuat araştırmaları yapılmış ve yerel yönetimlerin yaşadıkları mali sorunlar Malatya Büyükşehir Belediyesinin 2009–2014 yıllarını kapsayan gelir ve giderlerinin analizi yapılarak ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda ortaya çıkan yerel yönetimlerin gelir, giderlerindeki yaşanılan sorunlarının ortadan kaldırılması ve yerel yönetimlerin finansal açıdan rahatlaması için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Recently, with the impact of rapid population growth the needs of the community are increasing day by day. Meeting the growing needs is becoming more difficult over time and it becomes impossible to provide services to those needs especially for structures that adopted centralized management. As a result of this situation the importance and workload of local administration is increasing day by day throughout the world. The duties and responsibilities of local authorities have increased but for human needs are not limited the local authorities have consistently experienced financial problems. Within the scope of this study literature and relevant legislation searches were performed including duties and responsibilities and the status of income and cost structure of the provincial special administrations, municipalities and villages as local administration units and financial problems suffered by local authorities has revealed with the analysis of the costs of Malatya Municipality income covering the years 2009-2014. In this context, some suggestions were made for the elimination of emerging financial problems and for relieving local administrations financially.