Dış göçlerin Türk ekonomisine etkileri: Suriye kaynaklı dış göçün iktisadi açıdan incelenmesi ve değerlendirilmesi
The effects of migration on Turkish economy: The analysis and evaluation of migration from Syria
- Tez No: 445903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye'nin Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlaması, politik risk barındıran ülkelere yakınlığı zaman zaman Türkiye'yi bireysel, örgütsel hatta kitlesel göçlerin hedefi haline getirmektedir. Türkiye'nin önemli geçiş güzergahlarına sahip olması birden çok göç tipini kendinde toplamasıyla sonuçlanmaktadır. Türüne göre doğrudan ve dolaylı göçler; yasal açıdan resmi ve gayr-i resmi göçler, nitelik bakımından beyin göçü ve işçi göçleri, nedenlerine göre gönüllü ve zorunlu göçler, birden çok göç tipine örnek verilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruluş tarihinden bu yana zorunlu göçe maruz kalanların sığınabilecekleri 'güvenli ülke izlenimi' vermektedir. Özellikle savaşların ve iç çatışmaların yaşandığı, demokratik ve insan haklarının sosyal yaşamda yer bulmadığı, ekonomik ve yönetim istikrarsızlığın yapısal bir sisteme dönüştüğü ülke vatandaşları için de 'sığınma merkezi' görevi görmektedir. Bu bağlamda; Suriye Kaynaklı Dış Göç sürecinin başlaması, nedenleri ve göç sonrası durum araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Suriye kaynaklı kitlesel dış göçün; ulusal ve uluslararası istatistiki veriler ile kamuya açıklanan diğer bilgi ve görüşler ışığında Türkiye'nin makro ekonomik göstergeleri üzerine bir etkisinin olup olmadığının incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Anahtar Kelimler; Dış Göçler, Arap Baharı, Göç ve Ekonomi, Savaşlar ve Ekonomi.
Özet (Çeviri)
Turkey's linking of Asia and Europe, and its proximity to the countries involving political risk make Turkey the target of individual, organizational and even mass migration from time to time. The fact that Turkey contains important transit routes results in multiple migration types. These types can be exemplified by type as direct and indirect migrations; official and non-official migrations from a legal perspective, brain drain and labor migration in terms of quality, and voluntary and forced migrations by reason. The Republic of Turkey gives the impression that it is“a safe country that can take refuge”for the victims of forced migration since it was established. In particular, it acts as a 'shelter' for the citizens of the nations in which wars and internal conflicts are present, the absence of democratic and human rights in social life is experienced, and the economic instability has turned into a structural management system. In this context; this study investigates the process of migration from Syria, its outbreak, reasons and after-migration conditions. The purpose of this study is to examine and evaluate whether mass migration from Syria Turkey has an effect on macroeconomic indicators of Turkey, in the light of national and international statistical data, and other mass-migration related information disclosed to the public. Key Words; External Migration, the Arab Spring, Migration and the economy, the war and the economy.