Azerbaycan tarihinde kadın
Woman in Azerbaijan history
  1. Tez No: 445925
  2. Yazar: SUGRA JAFAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1501 yılında, başkent Tebriz'de kurulan Safevi devleti Azerbaycan topraklarında iki yüz yıl boyunca etkisini sürdürmüştür. Araştırmamızın amaçı Azerbaycan Safevi devletinde yaşamış ve toplum hayatında etkili kadınların yaşamlarını ve bıraktıkları izlerin önemini anlatmaktır. Ayrıca Azerbaycan kadınının sınırlı yetki alanında onun toplumsal statüsü dahil eğitimi ve ekonomik durumu değerlendirilmeğe çalışılmıştır. Bu araştırmada daha çok saray hanedanına mensub kadınlar incelenecektir. Çalışmada Azerbaycan topraklarında Safevi devleti ve bu dönemdeki kadınları içeren kitaplar taranmıştır. Bundan başka Safevi dönemi saray tarihçileri ve ülkeyi ziyaret etmiş yabancı gezginlerin gözlemlerini içeren kitablardan da yararlanılmıştır. Azerbaycan kadını şahsında Safevi dönemindeki kadınlar konusunu incelediğimizde Türk ve Azerbaycan Türkçesindeki kaynaklara kıyasla yabancı dilde yapılan çalışmaların içerik olarak daha zengin olduğu tesbit edilmiştir. Tez çalışmamızda ağırlıklı olarak yabancı dilde yazılmış kaynaklardan yararlanmamızın asıl nedeni bu olmuştur. Uzun süreli literatür taramasından sonra yazıya alınan ve toplam iki yüz yılı kapsayan bu çalışmada dönemin değişen şartlarından dolayı belirmiş siyasi ve toplumsal koşullar göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Safavid dynasty which was established in 1501 in the capital city Tabriz had an influence over Azerbaijan during two hundred years. The main purpose of our research is to anaylize the life of women and the importance of their pathes in lifetime who had an influence in community. At the same time, there was an effort to evaluate the social status as well as education and economic condition in the limited authority area of Azerbaijani women. The main topic in this research will be anylized the women who belong to palace of dynasty. In this research Safavid dynasty and the books about women at that century was scanned. In addition, the bookes that include Savafid palace historians and observations of foreign visitors was researched. When we persue the subject about women in the era of Safavid dynasty in the example of Azerbaijani woman we defined that foreign sources are rich as a content in comparision with the Turkish and Azerbaijani sources. The main reason of using foriegn sources in our thesis research is above mentioned point. The research was taken in writing political and social conditions that showed changes because of period`s conditions was taken into consideration in this research that covers two hundred years after long time literature scaning.