İstanbullu Eşref divanı (metin-inceleme)
The divan of Istanbullu Eshref (Text-analysis)
  1. Tez No: 445928
  2. Yazar: BETÜL ELMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada on dokuzuncu yüzyılda yaşamış İstanbullu Eşref'in tek eseri olan Divan'ı çeviri yazıya aktarılarak incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan bu tezin giriş kısmında eserin müellife aidiyeti sorunu gündeme getirilmiş ve araştırma sonuçları sunulmuştur. Ardından gelen birinci bölümde İstanbullu Eşref'in hayatı ve edebî şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölüm, Divan'a ayrılmıştır. Bu bölümde eserin biçimsel ve muhteva incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölüm, metnin hazırlanmasında izlenen yol hakkında bilgi ve Divan'ın tam transkripsiyonlu metnine ayrılmıştır. Çalışma esnasında ulaşılan bilgiler Sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. İstanbullu Eşref Divanı'nın bu çalışma ile Klasik Türk Edebiyatı tarihindeki yerini alması ümidine sahibiz.
Özet (Çeviri)
In this work, Divan, the only literary work of Istanbullu Eshref who lived in 19th century, has been analysed by being transcripted. In the introduction section of this thesis composed of three main sections, the complication about whether the work belongs to Istanbullu Eshref or not has been discussed and the research results presented. In the following chapter, the first one, the life of Istanbullu Eshref and his literal aspects has been scrutinised. The second chapter was assigned to Divan. In that section, the formal and contential analysis has been made. The third section was assigned to the information about the textual preparation technique and the text with complete transcription of Divan. The general information that is received in the course of studying has been assessed in the conclusion. We are expectant about under the favor of this work The Divan of Istanbullu Eshref shall take place on the history of Turkish Classical Literature.