Neyzen Tevfik'in hayatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A research about the life and the literary works of Neyzen Tevfik
  1. Tez No: 263297
  2. Yazar: SULTAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Mehmet Tevfik Kolaylı, 1880 yılında Muğla'nın Bodrum ilçesinde doğmuştur. Bodrum İptidai Mektebi ve Rüştiyesi'nde eğitim alır. 1894 yılında öğretmen olan babasının Urla'ya tayini üzerine buraya taşınırlar. 12 Ağustos 1894 tarihinde Urla'da geçirdiği sinir krizi sonucunda yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle eğitimini noktalamak zorunda kalır. 1895 yılında ney üflemeye olan merakı vesilesiyle İzmir Mevlevihanesi'ne kabul edilir ve burada dört yıl muhib olarak bulunur. Mevlevihane'de tanıştığı Şair Eşref, Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Beybaba, Ermenekli Hasan Rüştü ve Bıçakçızade İsmail Hakkı'nın sohbetlerini dinleyerek edebî zevkini geliştirir.1899 yılında medrese eğitimi almak üzere İstanbul'a gider. Dört yıl Fethiye Medresesi'nde Musa Kazım Efendi ve Şeyh Vasfi'den ders alır. 1899 yılında Mehmet Akif Ersoy ile tanışarak onun öğrencisi olur. Abdülhamit karşıtı söylemleri nedeniyle jurnallenir ve ardından mahkum edilir. Cezasını çektikten sonra istibdadın baskısından kurtulmak için 13 Şubat 1904'te Mısır'a kaçar ve burada dört yıl kalır. II. Meşrutiyet'in ilanından bir ay sonra İstanbul'a döner.İzmir Mevlevihanesi'nde bulunduğu yıllarda şiir yazmaya başlar. 1919 yılında ?Hiç?, 1924 yılında ?Azâb-ı Mukaddes? adlı kitaplarını neşretmiştir. 1949 yılında şiirleri İhsan Ada tarafından toplanarak yine ?Azâb-ı Mukaddes? adı ile yayımlanır. Şiirlerinde, kullandığı formlar ve vezin bakımından divan edebiyatının etkisi görülür. Daha çok kişilere ve topluma yönelik hicivleriyle ünlenmiş bir şairimizdir.Hayatı boyunca düzenli bir işte çalışmamış, yaşamını ney üfleyerek, şiir söyleyerek ve içerek geçirmiştir. 28 Ocak 1953 tarihinde Beşiktaş Saman İskelesi'ndeki evinde vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Tevfik Kolaylı, was born in 1880, in Bodrum town of Muğla. Later on, he went to Junior High School. In 1894, with his family, he moved to Urla where his father who was a teacher was appointed.In 12 th of August 1894, he had to give an end to his education because of the neural breakdown as a result of psychological problems. In he joined the House of Mavlavi, İzmir in 1895 because of his interest in ?ney?- the blowing instrument and took a position as a ney-blower-muhib for four years.He improved his skills with the companionship of Şair Eşref, Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Beybaba, Ermenekli Hasan Rüştü and Bıçakçızade İsmail Hakkı with whom he met in House of Mavlavi and found a great literary delight.In 1899, he went to İstanbul for madrasa education. He was taught by Musa Kazım Efendi and Şeyh Vasfi, for four years. And then he met Mehmet Akif Ersoy and became his student. As a result of his anti-Abdülhamit speeches he was sentenced to prison. Proceeding to this punishment, in 13 th february 1904, he escaped to Egypt where he remained for four years. He returned to İstanbul a month after the Declaration of the Second Constitutional Monarchy.He started to write his poems during his stay in İzmir Mavlavi House. He published ?Hiç? in 1919; and in 1924 ?Azâb-ı Mukaddes?. In 1949 his poems were collected by İhsan Ada published with the name of ?Azâb-ı Mukaddes?, one more time. The forms, rythm and structure applied in his poems are mostly shaped by the Literature of Divan.He is one of our poets who has been well known for his satire towards people and the soceity.He never laboured in his life throughout his life but he spent his life on poetry and blowing ney. He died in his home in Beşiktaş Saman Quay, in 28 th of January 1953.