Sectarian and ethnic identity politics and conflicts in the Middle East
Ortadoğu'da etnik ve mezhepçi kimlik politikaları ve çatışmaları
- Tez No: 445940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kimlik, günümüz Ortadoğu siyasetinde önemli bir role sahiptir. Irak, Suriye'den Yemen ve Bahreyn'e bölgesel daha küçük devletlerdeki veraset savaşları ve sivil çatışmalara dahi nüfuz eden, Sünni ve Şii İslam'ın siyasallaşmasının temsil ettiği Suudi -İran rekabetinin şemsiyesi altındaki mezhepçilik günümüzde çokça tartışılan kimlik çatışmalarının çok geniş bir biçimde tarif edilen bir biçimidir. Kimlik Çağdaş Ortadoğu'da çatışmaların özel bir özelliktir. Etkiledi ve hatta dikte vekil savaşlar ve Yemen ve Bahreyn için Irak, Suriye bölgesel küçük devletlerin sivil çatışmalar, yaygın bir biçimi olarak tanımlanır Sünni ve Şii İslam'ın siyasallaşmasına temsil Suudi-İran rekabeti çatısı altında mezhepçilik çoğunlukla kimlik çatışmaları bugün görüştü. Ortadoğu denilince akla gelen uzayıp giden Filistin-İsrail çatışması, farklı kimliklere sahip iki halkın çatışması olarak başladı. Benzer biçimde Kürt sorunu da etnik kimlik politikaları ve çatışmaları olarak karakterize olmuştur. Bu bağlamda, bu tez iki ana araştırma sorusu üzerinden harekete geçmiştir: Ortadoğu'da siyaset ve çatışmalarda etnik ve mezhepsel kimlikler ne rol oynamaktadır? ve etnik ve mezhepsel kimlik politikaları bölgedeki tüm savaşların siyasi süreçlerinde nasıl kullanılmaktadır? Ortadoğu'da çatışmalardaki kimlik politikaları üzerine yapılan literatürün büyük bir bölümü Ortadoğu tarihine kapsamlı ve açıklayıcı olması yanında, bölgesel istikrarsızlıkların kaynağında ve köklerindeki etnik ve mezhepsel kimliklerin olduğu mevcut koşulların üzerine veya ağırlıklı olarak güç mücadeleleri içinde aktörlerin kimlik politikalarını manipüle etmeleri üzerine odaklanmaktadır. Kimlik üzerine mevcut olan primordialism, araçsalcılık ve sosyal inşacılık olarak adlandırılan teorilerin bir sentezi olarak, bu çalışma mezhepsel ve etnik kimlik içinde - Ortadoğu toplumlarına ve bölgesel tarih boyunca kurulmuş içsel bir öz olarak - entegre bir teoritik model kurarak sadece politik süreçlerin üzerindeki muazzam etkisi ölçülemez, aynı zamanda politik uygulamalarda tüm düzeylerdeki siyasi aktörlerin kullanılmaları da karşılaştırılmıştır. Bu yaklaşım yukarıda sözü edilen bölgesel çatışmalara uygulanarak, bu tez uluslararası alanda etnik ve mezhepsel politikalar hakkında en hararetli tartışmalarından biri olarak Ortadoğu'da kimlik çatışmalarının arkasına sığındığı siyasi hedeflerin içyüzünü daha fazla anlayabilmek için bir çabadır.
Özet (Çeviri)
Identity is the special feature of conflicts in the contemporary Middle East. Sectarianism under the umbrella of the Saudi-Iran rivalry representing the politicization of Sunni and Shia Islam, which has influenced and even dictated proxy wars and civil conflicts in regional smaller states, from Iraq, Syria to Yemen and Bahrain, is widely defined as one form of mostly discussed identity conflicts today. The enduring Palestine – Israel conflict, which has been known as an integrated feature of the Middle East, started as a conflict of two peoples with distinct identities. Similarly, the Kurdish question characterizes ethnic identity politics and conflicts through the struggle of the largest people without a state in today's world map. In this context, this thesis is motivated by two main research questions: What role do ethnic and sectarian identities play in Middle East's politics and conflicts? And how ethnic and sectarian identity politics has been used in all political processes of regional wars? A major part of literature on identity politics in Middle East's conflicts has either provided a comprehensive and descriptive account of Middle East history as well as current conditions with ethnic and sectarian identities as roots and origins of regional instabilities, or focused mainly on the manipulation of identity politics by actors in their struggles for power. Synthesizing the theories on identity politics already in existence, namely primordialism, instrumentalism, and social constructionalism, this research constructed an integrated theoretical model in which sectarian and ethnic identity - one essence intrinsic to Middle East's societies and constructed alongside regional history – is not only measured by its tremendous influences on political processes; but also compared in the usage of political actors of all levels in political practices. Applying this approach to the foregoing regional conflicts, the thesis is an effort to offer more insights into ethnic and sectarian politics and the covert political goals behind identity conflicts in the Middle East that have been heatedly debated as one of the most severe global problems.