Remzi Oğuz Arık'ın eserlerinin söz varlığı ve kelime grupları
Word groups and vocabulary in Remzi Oğuz Arık's books
  1. Tez No: 445943
  2. Yazar: MİNE BELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 942
Özet
“Remzi Oğuz Arık'ın eserlerinde kullandığı kelimeler ve kelime grupları nelerdir, bunları hangi sıklıkta kullanmıştır?”sorularının cevabı için böyle bir çalışmaya gerek duyuldu. İlk olarak Remzi Oğuz Arık'ın eserleri ve hayatı hakkında bilgi verildi.Türkçenin söz diziminde kelime gruplarının önemli bir yeri vardır. Varlıkları, nesneleri veya hareketleri çoğu zaman tek kelime ile karşılayamayız ve bu gibi durumlarda kelime gruplarına başvururuz. Dolayısıyla Türkçede kelime gruplarının kullanım alanının çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. Bu tez çalışmamızda öncelikle Türk dilinin söz diziminde kelime gruplarının yeri hakkında bilgiler verilmiş, kelime gruplarının tasnif çalışmaları farklı görüşler belirtilerek ortaya konmuştur. Bu görüşler doğrultusunda Arık'ın eserleri kelime grupları açısından incelenmiştir. Bir yazarın ya da şaiirin eserlerinde yer alan kelimeler bir bakıma yazarının hayata bakış tarzının ve üslubunun yansımasıdır. Bu görüşten hareketle ikinci olarak bir dizin oluşturuldu. Bu dizinde bir kelimenin hangi sayfada ve kaç kez tekrarlandığı verildi.Son olarak kelime grupları, kelime sayıları istatistiksel tablo ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at finding out some answers to such questions as what are the words and word group used by Remzi Oğuz Arık in his books and how often does he use these? First Remzi Oğuz Arık was informed about the works and life. The subject of word groups has a significant place in the syntax of Turkish. Mostly, we can not cover entities, objects or actions with one word so in these situation we resort to word groups. From this aspect we can say that the usage of word groups is fairly wide. In this thesis, initially information about the place of word groups in word sequencing of Turkish language has been given and classification studies of word groups have been revealed pointing out go different views. This opinion has been examined in terms of word groups according to Arık's work. The words which are used in the works of a poet or writers shows us their owners' style of looking into the life and writing style. Secondly an index was created in accordance with this opinion. A word in this index that was repeated many times and which pagesFinally the word numbers in word groups are given wiht a statistical table.