The impact of intrapersonal conflict on employees performance: A case study of two Kenyan companies
Bireyin içsel çatışmasının performansı üzerindeki etkisi: İki Kenya şirketi örnek olayı
- Tez No: 445944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, bireyin içsel çatışmalarının performansı üzerindeki etleisini anlamaya yöneliktir. Bunu gerçekleştirmek için üç ana hedef oluşturulmuştur. Birincisi, birey ve örgütsel hedefler arasındaki uyumsuzluğun performans üzerindeki etkisini incelemek, ikincisi, çatışan görevlerin / rollerin çalışanların performans üzerindeki etkisini incelemek ve son olarak, çalışanların performansı üzerinde kapasitesine uygun olmayan talep etkisini incelemek. Bu çalışmaya 64 katılımcı katıldı. Cevapları SPSS programı kullanılarak hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanıldı. Araştırma sonuçları varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi ile kontrol edilmiştir. Sonuç olarak, bireysel çatışmaların dolaylı olarak çalışanların performansını etkilediği görüldü. Bireysel - örgütsel değer uyum eksikliğinin, çalışanların tutum ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde arabuluculuk etkisi yaptiği ve bireyin performansını etkilediği bulunmuştur. Rol belirsizliğinin bireysel çatışmaların temel kaynağı olduğu görülmüştür. Çalışanın kapasitesine uygun olmayan işte çalışmanın olumsuz sonuçlara yol açtığı bulunmuştur. Araştırmada kullanılan göstergeler ve belirleyicilerin çalışanların performansının ölçülmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study sought to answer the main objective which was the impact of intrapersonal conflicts on employees' performance. It achieved this aim by narrowing down to set three objectives which were: to examine the impact of goal incongruencies on employee's performance, to examine the effect of conflicting tasks/roles on employees' performance and lastly to examine the effect of inappropriate demand on capacity on employees' performance. Three research questions were also formulated. The study utilized 64 respondents who filled in questionnaires and pertained to interviews that were conducted. Their responses were subjected to SPSS for analysis and both descriptive statistics and inferential statistics was used to analyze the data that was later on represented in the form of charts and tables. Analysis of variance (ANOVA) and correlations were established. The results showed that intrapersonal conflict indirectly affected employee's performance. Lack of P-O value congruency had a mediating effect on employees' attitudes and organisations citizenship behaviour but didn't affect one's performance since most employees never knew what they valued. Role ambiguity turned out to be a major factor that caused intrapersonal conflicts which affected ones performance and lastly inappropriate demand on employee's capacity revealed that a greater capacity to work than the job demands lead to less challenges due to under placement while a less capacity than the job demands caused more challenges due to over placement. Both the determinants and indicators that were used to measure ones performance were equally important and are supposed to be put under consideration while measuring ones performance.