Toplum temelli bir yaklaşım olarak sürdürülebilir kentsel dönüşüm: Ankara Dikmen vadisi örneği
Sustainable urban transformation as a society based approach: Case of Ankara Dikmen valley
- Tez No: 445950
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM AYDINLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bir kentin, günümüzde ve gelecekte olması öngörülen olumlu şartlara uygun hale gelmesi ve sürdürülebilirlik kazanması için kentsel mekâna yapılan olumlu yöndeki müdahaleler kentsel dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Kentsel dönüşüm uygulamaları, doğrudan kentlileri ilgilendirse de dönüşüm projeleri, yerel yönetimler için de olumlu bir imaj oluşturmaktadır. Kentsel dönüşüm; kent alanının ve kentlilerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını değiştirmeye, kentsel alanda ortaya çıkan sorunları gidermeye yönelik kapsamlı uygulamalardır ve problemlerin tüm yönleriyle ortadan kaldırılması için çok aktörlü ve bütüncül bir çalışmayı gerekli kılmaktadır. Sürdürülebilirlik ilkesi açısından, kentsel dönüşüm uygulamaları, kamu-özel-yerel-sivil aktörlerin süreç içerisinde yer almasını mecburi kılmaktadır. Dönüşüm sürecinden doğrudan etkilenecek taraf olan yerel halkın, temel aktör olarak sürece dâhil edilmesinin gerekliliği, sürdürülebilirlik açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda çalışmanın uygulama bölümünde, Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm alanında 400 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Proje alanında, sürdürülebilirlik kavramının zorunlu ilkelerinden kabul edilen; katılım, şeffaflık, yönetişim, bilgilendirme ve iletişimin, dönüşüm sürecinde dikkate alınıp alınmadığı araştırılmıştır. Yapılan araştırmada kentsel dönüşümün bu ilkeler göz ardı edilerek gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urban transformation refers to the positive interventions to the urban areas in order to accommodate a city for current and potential favourable conditions, and ensure sustainability. Although urban transformation practices directly affect people living in urban areas, it creates a positive image for local administrations. Urban transformation includes comprehensive practices aimed at changing socioeconomic and cultural structure of an urban area and urban people, and overcoming problems occurring in urban areas; and requires multi-actor and holistic efforts to eliminate problems in all aspects. In terms of the principles of sustainability, the urban transformation practices entail the involvement of public-private-civil actors in the process. The involvement of the local people -as a party to be directly affected by transformation process- in this process as a key actor is of vital importance in terms of sustainability. In this context, in the implementation phase of the study, a survey was conducted with 400 participants on Dikmen Valley Urban Transformation area. In the project implementation area, whether or not the vital principles of sustainability as involvement, transparency, governance, information and communication are respected in the transformation process is examined. The study revealed that these principles of sustainability were ignored in the implementation.